• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Bir sütundaki sınıf verilerini 30'a kadar gruplama

ichi

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
mehdi turan
Office Vers.
365tr
Herkese selam,

Bir türlü doğru çözüme ulaşamadığım problemim var :)

A sütunu isim, G sütunu ise ait olduğu sınıfları gösteriyor. Tabloda 300-500 arası satır olabilir. Sınıflar 6 karakterli ve harf&rakam içermenin yanında aynı sınıftan birden çok bulunabilir. Yapmak istediğim şey satırların yerleri sıralamaları vs değişmeden gruplandırmak. Burada önemli olan 3 husus var. 1: Gruplar en fazla 30 satır içerebilir. 2: Bir sınıf 2 grupta olamaz yani bölünemez. 3: Gruplar grup indexi ile adlandırılmalıdır.

Ekteki dosyaya ilişkin biraz detay verecek olursam ;

Örnek veriyorum G2-G8 arası NX6OQ7 , G9-G30 arası 87ASP3 , G31-G34 HOP5FX , G35 KLOKX4 , G36-G55 3YTH6C , G56-G64 XYTSX9, G65-G78 OPLOX5 ve G79-G90 ABC09S olsun. Şimdi gruplama yaparken dediğim gibi üç husus önemli. 1: her grup 30'u aşmamalı. 2: ID'ler bölünmemeli. 3: gruplar grup index'i ile adlandırılmalı. Dolayısıyla burada ilk grupta NX6OQ7 ve 87ASP3 olmalı ve grup adı Group 29 olmalı. (gruplar 30 u aşamaz. HOP5FX 4 tane ve bölünemez olduğu için bu gruba dahil edilmedi) . İkinci grup ise HOP5FX, KLOKX4 , 3YTH6C olmalı ve grup adı Group 25 olmalı. Üçüncü grup XYTSX9 ve OPLOX5 olmalı grup adı ise Group 23 olmalı. (ABC09S 12 adet olduğu için bu gruba dahil edilemez çünkü grup 35 adet olamaz. Dolayısıyla ABC09S sonraki gruba dahil edilmeli. )Ve bu mantıkla ilerlemeli..

VBA veya herhangi bir formül kullanabilirim. Excel 2016 mevcut.

Vakit ayırıp yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• GRUPLAMA.xlsx
    10.1 KB · Görüntüleme: 2

ichi

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
mehdi turan
Office Vers.
365tr
çözüldü. yinede teşekkürler :)