• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Exceldeki Dataların Satır Karşılığını Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Arkadaşlar merhaba,
Eğer mümkünse bir excel formülü konusunda yardımınızı rica edecektim. Aşağıda ekran görüntüsü var. Sütun A' da "a" ve "d" türünden değerler var. B sütununda ise kronolojik sıralanan tarihler, C' de ise saatleri var. Sütun D' de ise bu tarihlere eşdeğer nitelikteki tarihler, E' de saatler var. Burada bir search yapmak istiyorum. Örnekler vererek nasıl yapılacağını açıklamak istiyorum:
1- D sütununda 50. satırda yazan tarih ve saat, B sütununda kaçıncı satırda olduğunu buluruz. Diyelimki 20. satırda. Bulunduğu satır ve önceki satırın -yani 19.satır- A sütunundaki değerini bulup, 50. satırın F sütununa "ad" formatında yazacağız.
2- Daha sonra 48. ve 50. satırın A sütunu değerleriyle, 49. ve 50. satırın F sütunu değerlerini birleştirip 50. satırın G sütununa yazarız. "abaada" şeklinde altı adet değer oluşacak.
3- Son olarak 20. satırın G sütununda yazan değerle, 50. satırın G sütununda yazan değerleri birleştirip 50. satırın H sütununa yazarız.
Rakamlarla örnekleyerek konuyu açıkladım. (mesela; 50. satırı 80. yaparsanız, 48. satır da 78. olur) Bunun için bir formüle ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi günler diliyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran.jpg
    Ekran.jpg
    597 KB · Görüntüleme: 12

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Bu arada sorumun cevabı olan formülleri aşağıda veriyorum. Bir freelancer arkadaşa yaptırdım yine. İlk mesajımda bir ekran görüntüsünü dosya olarak paylaşmıştım. İşte oradaki satırlara gelecek formülleri aşağıda veriyorum. Aşağıdaki tüm formüller 3. satırdan itibaren yazılacak. Fazla vaktim olmadığı için alelacele paylaştım, biraz dağınık oldu kusura bakmayın:
F sütunu
=İNDİS(A:A;KAÇINCI(D3;B:B;0)-1;1)
G sütunu
=İNDİS(A:A;KAÇINCI(D3;B:B;0);1)
H sütunu
=F2
I sütunu
=G2
J sütunu
=A1
K sütunu
=A3
L sütunu
=eğerhat(birleştir(f1;g1;h1;ı1,j1;k1);"Hata")

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt