• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Farklı sayfadan veri alan formülün kaynak hücre silinince hata vermesi

ayhanolgac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ayhan olgaç
Merhabalar. Çalışama kitabımın "Sayfa2" sindeki çizelgede isim listesini "Sayfa1" den formül ile alıyorum. "Sayfa1" deki satırlarda birinde örneğin 5. Satırda yer alan kişi ismini User form yardımı ile sildiğimde "Sayfa1" deki listede boşluk olmuyor bir alt satırdaki bilgi boş satıra kayıyor. Fakat "Sayfa2" deki çizelgemde silinen hücre hala boş kalıyor formül sıralı olmasına rağmen formülde de bir hücre boşluk bırakıp hata veriyor. Umarım anlatabilmişimdir ? bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum. İyi günler

ozkansabanci

Excel VBA Developer
Uzman
En iyi yanıt
7
Web sitesi
analistadam.com
Ad Soyad
Özkan Sabancı
Office Vers.
Microsoft 365 Apps for enterprise TR
Merhabalar. Çalışama kitabımın "Sayfa2" sindeki çizelgede isim listesini "Sayfa1" den formül ile alıyorum. "Sayfa1" deki satırlarda birinde örneğin 5. Satırda yer alan kişi ismini User form yardımı ile sildiğimde "Sayfa1" deki listede boşluk olmuyor bir alt satırdaki bilgi boş satıra kayıyor. Fakat "Sayfa2" deki çizelgemde silinen hücre hala boş kalıyor formül sıralı olmasına rağmen formülde de bir hücre boşluk bırakıp hata veriyor. Umarım anlatabilmişimdir ? bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum. İyi günler

Merhaba,

Sanırım siz satır silme kodları kullanıyorsunuz. Clearcontents özelliği ile silmeyi dener misiniz?
Örnek olarak A2 hücresindeki veriyi clear eden kodu aşağıda paylaşıyorum.

İyi Çalışmalar.

Range("A2").ClearContents

ayhanolgac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ayhan olgaç
Rows(ActiveCell.Row).Delete
Kodunu kullanıyordum. Sizin verdiğiniz kodu deneyip dönüş yapacağım.

ayhanolgac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ayhan olgaç
Özkan bey Denedim kodu, satırı silmek yerine hücreyi boşalttı ama sorunumu yine çözemedi. Formülle veriyi çektiğim Sayfa2 deki çizelge boş oldu yine. Veriyi çektiği diğer sayfadaki hücreyi boşaltmış olduğum için. Esasında Benim öğrenmek istediğim husus bir satırı sildiğimde o satırdan veri almamı sağlayan diğer hücredeki formül bozulmasın. Örneğin =Sayfa1! B5 ise bu şekilde kalsın

ozkansabanci

Excel VBA Developer
Uzman
En iyi yanıt
7
Web sitesi
analistadam.com
Ad Soyad
Özkan Sabancı
Office Vers.
Microsoft 365 Apps for enterprise TR
Özkan bey Denedim kodu, satırı silmek yerine hücreyi boşalttı ama sorunumu yine çözemedi. Formülle veriyi çektiğim Sayfa2 deki çizelge boş oldu yine. Veriyi çektiği diğer sayfadaki hücreyi boşaltmış olduğum için. Esasında Benim öğrenmek istediğim husus bir satırı sildiğimde o satırdan veri almamı sağlayan diğer hücredeki formül bozulmasın. Örneğin =Sayfa1! B5 ise bu şekilde kalsın

Hücredeki veriyi bu şekilde temizleyemezsiniz. Formülle çektiğiniz veriyi makro ile neden çekmiyorsunuz? Ya da sileceğiniz kısma tekrar o formül verisini basmayı deneyiniz?

Kolay gelsin.

ayhanolgac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ayhan olgaç
Makro konusunda çok yeniyim o yüzden önce User formdaki textbox ve combobox yardımıyla bir sayfaya kaydedip o sayfadan da çizelgelerimin olduğu ilgili sayfalara formül yardımı ile alıyorum. Sanıyorum kulağı ters taraftan tutuyorum. Makro konusunda gelişmeye çalışmak daha doğru olacak sanırım.

Üst Alt