• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Ortalamanın Ortalaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Özgen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Özgen ÖZER
Belirli aralıktaki hücrelerin ortalamasından büyük/küçük olan verilerin ortalamasının alınması işlemeni nasıl yapabiliriz?Veya belirli aralıktaki hücrelerin veya seçilmiş hücrelerin diğer bir hücreden büyük/küçük olanlarının ortalamasını nasıl yapabiliriz? A1-A6 ortalamasın büyük değerlerini ortalaması? A1-A6 değerlerinin B1 değerinden büyük olanlarının ortalaması?

Örnek:
A1:15 B1:16

A2:12
A3:10
A4:18
A5:20
A6:13

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
A1 : A6 aralığında sayılarınız varsa,
B1 hücresinde kriter sayınız varsa;
C1=ORTALAMA(EĞER(A1:A6>B1;A1:A6))
Formülünü yazın ve Formül satırında iken CTRL&ALT&ENTER tuşlarına birlikte basın (Dizi Formülü)
Bunun sonucunda formülünüz;
{=ORTALAMA(EĞER(A1:A6>B1;A1:A6))}
Şeklinde {} parantezleri arasına girer.
Bu işlem manuel olarak yapılmamalı , CTRL&ALT&ENTER tuşlarına birlikte basılarak oluşturulmalıdır.
Dizi Formülü diye araştırma yaparsanız daha detaylı açıklama ve örneğe ulaşırsınız.
İyi çalışmalar.

Özgen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Özgen ÖZER
Çok çok teşekkür ederim.Sanırım Ctrl+Alt+Enter tuşları yerine Ctrl+Shift+Enter olacaktır.Çünkü sorunumu bu şekilde düzelttim ve doğru sonuca ulaştım.
Sonsuz iyi günler dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt