• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Çoklu Düşeyara

HectoR

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
Koray Avcı
Office Vers.
2013 TR
Merhaba Arkadaşlar,

Verimli çalışan çoklu düşey ara formülüne ihtiyacım var. Ne yapmak istediğimi anlatmama yardımcı olabilecek bir excel dosyası ekliyorum. Kısaca özetlemek gerekirse, bir tabloda sürekli tekrar eden bir sözcüğü (TV-Buzdolabı-Oyun Konsolu) içeren hücrenin yanındaki diğer hücrelerden istediklerimi başka bir yerde gruplamak istiyorum. İnternetten biraz araştırma yaparak aşağıdaki formülü buldum. (örnek excel için düzenlemedim o nedenle orada çalışmaz)

=IFERROR(INDEX(Candidates!$AE:$AE,SMALL(IF(Candidates!$M$2:$M$1048576="Testing",ROW(Candidates!$A$2:$A$1048576)),ROW()-1)),"")

Excel'deki örnek veri olduğu için biraz kısa ve bu formül böyle kısa verilerde çok güzel çalışıyor ama kendim asıl kullanacağım yerde çok fazla veri var ve bu formülü binlerce hücreye belki de binlerce satıra yazıcam. Bunu yapmayı denedim iki üç bin kadar hücreyi bu formülle doldurdum ve excel kasmaya başladı ama benim daha devam etmem lazım böyle öbeklere ayırmaya.

Kısaca sorum bu gibi öbeklemeyi binlerce satır veri ile kullanmak için nasıl bir yol izlemeliyim. Farklı bir formül olur farkı bir yöntem olur her türlü fikre açığım. Belki de excelin bilmediğim bambaşka bir özelliği vardır sayenizde öğrenirim.

Şimdiden emek veren herkesin eline koluna sağlık :)

Ekli dosyalar

• HectoR.xlsx
    10.2 KB · Görüntüleme: 7

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
Özet tablo işinizi görürse deneyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• HectoR.xlsx
    17.8 KB · Görüntüleme: 9

HectoR

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
Koray Avcı
Office Vers.
2013 TR
Aslında güzel fikir bireysel kullanımda denenebilir teşekkür ederim fakat sanırım bazı yönleriyle benim işime pek yaramayacak. :( Veriyi çekeceğim tabloya her gün yeni veriler girilecek ve arkadaşlarımla ortak kullanıma açacağım. Onların excel bilgisi benden de kötü o nedenle sadece verileri güncellediğimizde ya da altına yenilerini eklediğimizde ilgili bölgenin otomatik olarak uyarlanması lazım.

Verimliliği çok düşünmeden siz aklınıza gelen yöntemleri yazın olmazsa ben dener en uygununu seçmeye çalışırım.

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Alternatif olsun.
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• HectoR-tablo analiz.zip
    9.4 KB · Görüntüleme: 16

HectoR

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
Koray Avcı
Office Vers.
2013 TR
Sayın muygun çalışmanız çok güzel olmuş elinize sağlık. Sizce verimli mi çünkü benim verimi konusunda hiçbir fikrim yok denemeden bilemiyorum :) Bu arada sizin yanıtı görünce aklıma bir yöntem daha geldi sizinle de paylaşayım. D sütununa koyduğunuz formülü A sütunun soluna yeni sütun açıp koyarsanız ve sağdaki tabloların başlarına da gizli bir sütunda TV1 TV2 TV3 gibi yazarsanız Düşeyara formülü ile de kullanabilirsiniz.

Verdiğiniz fikirler için ikinize de teşekkür ederim.

Aklına başka fikir gelen varsa yazarsa sevinirim.

wexplorerx

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Murat Uzun
Office Vers.
Office 2016
Merhaba
Dosyadan inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• HectoR (1).xlsx