• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Excel Verileri Süzme hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
Öncelikle sayfaya yeni üye oldum herkese merhabalar. Excel de başlangıç seviyesinin bir tık üzerinde olduğumu düşünüyorum.
Yapmak istediğim husu şu bir ya da bir kaç buton ile başka bir çalışma sayasında aşağıda işlemleri gerçekleşen verileri görmek istiyorum;
1-"İşler" çalışma sayfasında durum olarak "beklemede" olanların süzülmesi
2-Bu işlem sonrasında "ürün türü" sütunundaki verilerin bir yere çekilmesi (tekrarlanan ürün türlerinin iptal edilmesi) (fitnes,oyun grubu,vs...)
3-Tek hale düşen ürün türlerinin alt kısımlarının toplam miktarları ile belirlenmesi (oyun grubu başlığı altında kaç adet eko 104 olduğunun belirlenmesi)
4-sonuç olarak "üretimi tamamlanmış yani beklemde olan kaç tane eko104 olduğunu bulmuş olucaz
5-Reçete sayfasında bir eko 104 için gerekli olan malzemeler mevcut. (diğer ürünlerinde reçeteleri mevcut fakat daha yazmadım) Bulunan eko 104 sayısını reçetedeki ilgili elemanlar ile çarpıp "ihtiyaçlar" sayfasına ilgili satıra sayıları yazması.
yani işin özü elimde beklemde olan işler ile alakalı hangi malzemeden ne kadara ihtiyacım var onun cevabını arıyorum.
makro kullanarak birşeyler yapmaya çalıştım fakat içinden çıkamadım.
yardımcı olabilecek, yol göstericek birileri var ise gerçekten çok mutlu olurum. Şimdiden mesajı okuyan dahi herkese teşekkürler.

Ekli dosyalar

• ihtiyaçlar.xlsx
    19.5 KB · Görüntüleme: 8

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Anladığım bir ürün ağacından üretim takip modülü oluşturmak istiyorsunuz. (ama yeterli ve düzenli data yok)
İzleyeceğiniz yol Ham madde girer ürün çıkar olmalı
bir üretim modülünüz olsun. (Burada üretilen ürün işlem bitiminde üretimstok sayfasına atılsın.)
bir talep modülünüz olsun. (Burada istenen malzeme üretimstok modülünden kontrol edilerek hangi üründen ne kadar ihtiyaç olduğu belirlensin. Bura belirtilen eksik ürün üretime yazılsın)
Birde sevk modülünüz olsun. ( burada talep modülüne bağlı olarak mevcutların sevk edilmesi sağlansın. Sevk sonrası stoklardan ürünler düşülsün.)

Bu modüle muhasebe vs eklenirse kısaca adı MRP olur. (yani fabrikaya çelik girer otomobil çıkar)

Ekte örnek dosyanıza bağlı İŞLER sayfasının basit bir analizi var.
Başlangıç için inceleyin.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar.zip
    23.7 KB · Görüntüleme: 12

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
Öncelikle gönderdiğiniz dosya için teşekkür ederim.
Belirttiğiniz üzere reçete sayfası ile işler sayfasını sekronize ettim (aslında sadece EKO 104 OYUN GRUBUNUN REÇETESİ MEVCUTTU BENDE ONU İŞLER SAYFASINDA FARKLI SATIRLARDA OLAN EKO 104, BETON İFADELERİNİ, TEK SATIRDA REVİZE EDEREK "B-EKO104" ŞEKLİNE GETİRDİM).
reçete sayfalarına yeni reçeteleri girerken işler sayfası ile sekronize olucak şekilde gireceğim.
Göndermiş olduğunuz dosyada modülün ilk basamağı aslında şuanda çalışıyor, üretimi bekleyen ürünleri süzebiliyorum.
şimdi süzdüğüm miktarları reçete deki veriler ile çarpıp toplam sayıyı çıkartmam gerekiyor.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar2.rar
    27.1 KB · Görüntüleme: 7

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
hocam merhabalar tekrardan dosyayı yüklüyorum sanırım verileri getirirkende tam getirmiyor. (beklemede olan "t-eko104" leri getir dediğimde 6 adet olması lazım fakat iki olarak getiriyor.)

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar.xls
    88 KB · Görüntüleme: 2

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Makroyu değiştirdim.
Eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-1.zip
    25.6 KB · Görüntüleme: 7

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
merhabalar tekrar teşekkürler şuanda veriler doğru bir şekilde geliyor.
bir sonraki basamak dediğim gibi beklemede olan verileri getir dediğimizde toplam 6 adet t-eko104 verisini getiriyor.
Şimdi bu 6 adet veri için gerekli olan malzemeleri de getirmesini istiyorum.
Zaten T-eko104' için nu kullanılacağı reçeteler sayfasında mevcut.
bunun içinde bir arayüz yada başka bir sayfa ya da başka bir buton gerekli gibi, yani ihtiyaç olan malzemelerin neler olduğunu da öğrenmem gerekiyor. (yardımlarınız için çok teşekkürler.)

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
hocam ellerinize sağlık, veriler geliyor. yalnız dediğim gibi reçete getir derken, yine bir açılır menüden seçme yapmalıyız. Bunda da "ürün türünü" (oyun grubu, fitnes,,,,) seçmeliyiz ürün türünü, seçtikten sonra alt başlığında bulunan ürün kodlarının (t-eko104, yf108(reçetesi yazılı değil ama yazılacak) reçete deki karşılıklarını getirmesini istiyorum.

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Reçeteyi tamamlayın. (buna göre tablonuzu değerlendirelim)

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
Hocam çok fazla şey istediğimin farkındayım, yaptıklarınız içinde ayrıca teşekkür ederim. Ben bazı ürünlerin reçetelerini ekledim. Belki çok fazla şey istiyorum, buraya kadar yaptıklarınız bile benim için çok önemli. İlgilenebilirseniz çok mutlu olurum. Tekrardan Teşekürler...

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-2.xls
    149.5 KB · Görüntüleme: 1

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Eki deneyin.
iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-3.zip
    58.1 KB · Görüntüleme: 7

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
hocam öncelikle gerçekten ne kadar teşekkür edersem az. belki bu işlemleri para vererek yaptırabilirdim. fakat yine de siz gerçekten çok yardımcı oldunuz. bir isteğim olucak yani tam olarak cevap vermiyor soruma sistem.
aslında 1 husus var sadece,
* beklemede olan ürün türündeki ürünlerin miktarlarını reçetedeki alt başlık ile çarpıp toplam ne kadara ihtiyaç olduğunu söylemeli bize sistem.
şimdi en basitinden" t-eko104" 6 tane beklemede, 1 tanede " b-eko104" beklemede her birisi için 4 direk gidiyor yani toplam 6x4+1x4= 30 direk ihtiyacım var sistemin bana bunu söylemesi lazım. (H:3M, K:1,5 : 30 adet)
üretilmesi gereken (beklemede) olan ürünler için ihtiyaçlarımı bana vermesini istiyorum. (reçetede tekrar eden veriler çıkıcak ihtiyaçlarının hepsi toplam olarak yazıcak)
ürün türüne göre reçetedeki alt kalem miktarlarının toplamına ihtiyacım var işin özü.
yani ürün türü seçim bir daha alt tarafta birşey seçmeme gerek yok. oyun grubunu seçince yeterli olmalı yani tarafta tekrar t-eko104 ya da b-eko104 seçmememin bir faydası yok.
fitnes için de aynı şekilde fitnesi i seçtiğimde beklemede olan fitnesların alt başlıklarındaki miktarları çarpmalı tekrar eden başlıkları silip tek başlık altında toplam miktarı otomatik olarak vermeli sistem tek tek seçmeme gerek yok.
bilmiyorum anlatabildim mi.
tekrar çok teşekkürler. inşAllah sizleri bunaltmamışımdır.

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
"Bekleme" falan dediğinize göre anladığım.;
İlk tabloda yaptığımız gibi;
Ürün durumuna göre "BEKLEMEDE,ÜRETİLDİ,STOKTAN" gibi seçime göre İŞLER sayfasından veri çekilecek.
Burada veri eksik
1-REÇETE ve işler sayfasında grup kodu yada stok kodu gerekiyor.
GRUP KODU_ALT GRUP KODU
yani;
örn: salıncak için;
0001_0001 (bu direkleri yada sağ direk)
0001_0002 (buda sol direk)
0001_0017 (civatalar)
0001_0018 (tabla)
vs..
vs..

O zaman işler sayfasını da bu kodlara göre yürütürsünüz.
Aynı ürün aynı üst kodu yani ilk 4 karakteri,
Bu ürünün yan elemanları ise son 4 karakter ile belirlenir.
Aslında sizin yapmak istediğiniz MRP (üretim planlama)
Tablonuzu baştan yorumlayacağız. Ama bunun için üst satırlarda bahsettiğim kodlama gerekli. ve reçete sayfanızı tamamlamanız gerekiyor.

Bu şekilde hazırlar ve tabloyu bu şekilde kullanabilirim derseniz;
a)- reçete sayfasını tamamlayın.
b)-işler sayfasını kodlamanıza göre düzenleyin.
bunlara istinaden rapordan ne istiyorsanız ona göre düzenleyelim.

İyi çalışmalar.

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
Hocam tekrardan merhabalar, dedikleriniz ışığında birşeyler yapmaya çalıştım. Tam olarak oldu mu bilmiyorum. Vaktiniz olduğunuzda bakabilirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-3.xls
    221.5 KB · Görüntüleme: 4

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
reçete_seç sayfasında D1 hücresinde grup kodu seçimi yapıyorsunuz.
sonrasında temizle getir yada üzerine getir butonlarından birine basarak REÇETE sayfasından ilgili verileri sayfaya alıyorsunuz.
yine İŞLER sayfasından (miktar ve cins) getir butonuna basarak sayfaya alınan grup kodu ve alt grup kodu uyan verilerin toplamlarını M:N sütunlarına alıyorsunuz.
Yani ihtiyaç ne üretimdeki karşılıkları ne sonucunu böylece görmüş olursunuz.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-4.zip
    65.4 KB · Görüntüleme: 6

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
Hocam elinize sağlık. Gerçekten ne kadar teşekkür etsem az.
sadece "işler sayfasından (miktar ve cins) getir " butonuna bastığımızda.
işler sayfasında "durum" sütununu dikkate almıyor sanırım. Ben sadece beklemede(yani üretilecek olan) olanların sayısını getirmesini istiyorum.
"100104" alt grup kodlu "t-eko104" için miktar getir butonuna bastığımda 7 adet getiriyor. Burada 1 adet "t-eko 104" için durum olarak "stoktan" kısıtlaması mevcut. yani işin sonunda miktar getir dediğimde işler sayfasında sadece beklemede olanların miktarını getirmeli.

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba syn. foxus;
Sanırım GRUP KODU ve ALT GRUP KODU nun neyi ifade ettiği ve tablodaki kullanımında anlaşmamız gerekiyor.
GRUP KODU= Bitmiş ürünün adıdır.
Yani 100000 kodlu ürün B-EKO104 yada Buzdolabı Yada salıncaktır.
ALT GRUP KODU= bitmiş üründe kullanılan bileşenlerdir.
örn: ALT GRUP KODU=100204 olan TEKLİ KAYDIRAK ANKARAJI (BETON) olabilir.
ama bir altında yine ALT GRUP KODU=100204 olan ve SPİRAL KAYDIRAK ORTA BORUSU (BETON) adlı ürün aynı değilse aynı alt grup kodu vermemelisiniz bu örn: 100205 olabilir.
yada alt grup kodu 182102=8X40 HAVŞA BAŞ tüm ürünlerde ortak kullanılan bir alt grup elemanı olabilir. O zaman tümünde aynı alt grup kodunu kullanabilirsiniz.
Ürün ağacı bu şekilde oluşur.
REÇETE ve İŞLER sayfanızı bu şekilde düzenleyin.
(İşler sayfasından veri toplamı alırken GRUP KODU ve ALT GRUP KODU bileşenine bakılıyor. Mevcut tabloda Elma ile Armut toplanıyor Dolayısıyla sonuçlar hatalı.)

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
HOCAM ASLINA BAKILDIĞINDA GRUP KODU ALT GRUP KODUNDA SIKINTI YOK VERİLER DOĞRU GELİYOR SADECE İLK BAŞTA GELEN VERİ DURUM SÜZGECİNDEN GEÇMELİ. BEKLEMEDE İSE VERİLER GELMELİ. YANİ GRUP KODU ALT GRUP KODU OLAYI BİRAZ FARKLILAŞIYOR. ÇÜNKÜ EKO 104 BİR OYUN GRUBU
OYUN GRUBU (EKO 104, EKO 105,...) BUNLARA 100000 DEDİK
EKO 104 LERE ALT GURUP KODU OLARAK 100104 DEDİK
BUNUN ALTINDA BULUNAN MALZEMELERE BİR KOD VERMEDİK. YANİ EKO 104 ÜN ALTINDA 100 CM KAYDIRAK VAR DOĞRU. AYNI KAYDIRAK EKO 105 TE DE VAR. ZATEN BURADA SIKINTI YOK VERİLER SİZİN YAPTIĞINIZ SİSTEMDE GELDİĞİNDE ALTTAKİ AYRINTILARI SÜZEREK KENDİMİZ KIYMETLENDİRİCEZ.
GRUP KODU (OYUN GRUBU), ALT GRUP KODU (EKO104)- DAHA ALT GRUP KODU (KAYDIRAK) YANİ DAHA DA ALTA DOĞRU GİDİYOR.
NEYSE KARIŞTI GİBİ İYCENE. EĞER MÜMKÜN İSE İŞLER SAYFASINDAN MİKTARLARI GETİR DEDİĞİMİZDE "BEKELEMEDE" OLANLARA KARŞILIK OLAN MİKTARLAR GELİRSE BENİM DERDİM ÇÖZÜLMÜŞ OLUCAK.

HAM MADDE, YARI MAMUL, MAMUL, TİCARİ MAL (BU SİSTEMDE BİR GRUPLAMA YAPMAK GEREKECEK). ALINDA PROFOSYENEL OLARAK NETSİS KULLANMAYA BAŞLADIK. BEN ONA ENTEGRE OLANA KADAR EXCEL DE BAZI İŞLERİ TAKİP ETMEK İSTİYORUM.
TEKRAR BU ZAMANA KADAR VERDİĞİNİZ CEVAPLAR İÇİN TEŞEKKÜRLER...

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Bana göre ürün ağacı mantığı değil bu.
Ben Doğru sonuç alamayacağınız kanaatindeyim ama siz bu şekilde işimi görür diyorsanız eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• foxus-ihtiyaçlar-5.zip
    66.8 KB · Görüntüleme: 11

foxus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Emre AYDIN
hocam elinize sağlık. şuan için istediğim oldu. Elinize sağlık, belki çok şey istiyorum fakat şimdi de
ihtiyaçlar kısmında "getir" butonuna bastığımızda herhangi birşey getirmiyor.
orada alt grup kodlarının ayrıntılarını getirmesini istiyorduk (beklemede olan)
100104 t-eko104 toplam 6 adet
100204 b-eko 104 toplam 1 adet
160001 c103 (çöp kovası) 2 adet
gibi buda hallolursa tam olarak bütün ihtiyaçlarım karşılanmış olucak. (Şİmdiye kadar yaptıklarınız için tekrardan çok teşekkür ederim.)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt