• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Farkı bi exelde belirli şartlarla belirli hücrelere kopyalama

baygus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ertuğrul yılmaz
Office Vers.
2016
Merhaba bu şekilde iki exelim var ve bu işlemi hergün yapıyorum ben bu işlemi makro ile yapmak istiyorum çok denedim ama bi sonuca ulaşamadım.Yapmak istediğim mdf tesisi başlığının hücreleri veri alma exelinde arayacak ve mdf tesisine ait olanları duruş formunda olan boşluya yapıştıracak fakat bu veri alma exeli her gün değiştiği için satır sayıları artabiliyor ve bu işlemi her başlık için yapmak istiyorum umarım anlatabilmişmdir ve yardımcı olacak bi arkadaş olur.

Ekli dosyalar

• VERİ ALMA.xlsx
    14.1 KB · Görüntüleme: 3
  • DURUŞ FORMU.xlsx
    64.6 KB · Görüntüleme: 1

Byyazar

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Eray YEŞİLYURT
Office Vers.
2010
Excel VBA ile bir makro oluşturarak, bir başlık altındaki sonsuz veri içerisinde arama yaparak bulduğunuz veriyi başka bir sayfaya aktarabilirsin. Paylaştığım kodları formuna göre düzenle muhtemelen seni doğru anladığımı düşünüyorum.
Bu arada
  1. Makro oluşturma işlemine başlamadan önce, arama yapacağınız veri setinin adını, başlık hücrelerinin yerini ve arayacağınız başlığı belirleyin.
  2. Excel'de VBA editörünü açmak için "ALT" + "F11" tuşlarına basın.
  3. VBA editöründe "Insert" menüsünden "Module" seçeneğini seçerek yeni bir modül oluşturun.
  4. Kodları kopyalayıp yapıştırın.
    • Yukarıdaki kodlarda yer alan "arananBaslik", "aramaKumesi", ve "aktarimSayfasi" değişkenlerini verilerinizle ilgili olarak güncelleyin. Ayrıca, arama yapılacak veri kümesinin başlangıç ve bitiş hücrelerini değiştirerek veri kümesi aralığını ayarlayın.
    • Kodları tamamladıktan sonra, makro çalıştırılmak üzere kaydedilebilir.
    • Makro çalıştırıldığında, arama yapılan başlığın altındaki hücrelerden birinin bulunduğu satır numarası belirlenecek ve aktarım sayfasındaki "A1" hücresine aranan başlık yazılacaktır. Bulunan hücrenin verisi, "A2" hücresine aktarılacaktır.
    • Farklı sayfaya aktarmak için A2 yerine sayfadaki yeri ekleyebilirsin.

Bol Şans.

Ekli dosyalar

• Yeni Metin Belgesi.txt
    795 bayt · Görüntüleme: 3

baygus

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ertuğrul yılmaz
Office Vers.
2016
Excel VBA ile bir makro oluşturarak, bir başlık altındaki sonsuz veri içerisinde arama yaparak bulduğunuz veriyi başka bir sayfaya aktarabilirsin. Paylaştığım kodları formuna göre düzenle muhtemelen seni doğru anladığımı düşünüyorum.
Bu arada
  1. Makro oluşturma işlemine başlamadan önce, arama yapacağınız veri setinin adını, başlık hücrelerinin yerini ve arayacağınız başlığı belirleyin.
  2. Excel'de VBA editörünü açmak için "ALT" + "F11" tuşlarına basın.
  3. VBA editöründe "Insert" menüsünden "Module" seçeneğini seçerek yeni bir modül oluşturun.
  4. Kodları kopyalayıp yapıştırın.
    • Yukarıdaki kodlarda yer alan "arananBaslik", "aramaKumesi", ve "aktarimSayfasi" değişkenlerini verilerinizle ilgili olarak güncelleyin. Ayrıca, arama yapılacak veri kümesinin başlangıç ve bitiş hücrelerini değiştirerek veri kümesi aralığını ayarlayın.
    • Kodları tamamladıktan sonra, makro çalıştırılmak üzere kaydedilebilir.
    • Makro çalıştırıldığında, arama yapılan başlığın altındaki hücrelerden birinin bulunduğu satır numarası belirlenecek ve aktarım sayfasındaki "A1" hücresine aranan başlık yazılacaktır. Bulunan hücrenin verisi, "A2" hücresine aktarılacaktır.
    • Farklı sayfaya aktarmak için A2 yerine sayfadaki yeri ekleyebilirsin.

Bol Şans.
Teşekkürler

Üst Alt