• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım İlgili Hücreleri Birleştiren Makro

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Merhaba. Belli kriterleri sağlayan hücreleri birleştirmek için oldukça basit bir makroya ihtiyacım vardı. Ekteki dosyayı görüyorsunuz A ve B sütunlarında "3,4,5,20" formatında rakamlar yer almakta. Bir de "ortak değerler" adı altında bir takım rakamlar var tabloda en sağda paylaştım. Yapılacak olanlar şunlar:

- Tabloda yan tarafta "Ortak değerler" adında "3,4,5,7" rakamları var.
- A2 ile B2' den başlayıp en sona kadar olan tüm hücreler kıyaslanacak. Sonra A3 ile B2' den itibaren tüm hücreler kıyaslanacak ve bu, A' daki tüm hücreler için yapılacak. Aşağıdaki a ve b kurallarına uygun olan hücreler aynı hücrede birleştirilip listelenecek
a) A' daki bir hücrede yer alan ortak değerlerin aynısı, B' deki hücrede de olmalı. A' da yer almayan bir ortak değer, B' deki hücrede de yer almamalı
b) Hem A hem de B' deki hücrede hiç bir ortak değer yer almamalı.
c) B' de yer alan ve içeriğinde hiç bir ortak değer bulundurmayan hücreler de A' da herhangi bir hücreyle kıyaslanmadan birleştirilmeden doğrudan listeye eklenir
Ör: A7 ile B34' e bakalım: Her ikisinde de oratka değerlerden 3 ve 4 var. Dolayısıyla bu iki hücreyi birleştiririz
Ör2: A7 ile B11 birleşemez. Çünkü A7' de ortak değerlerden sadece 3 ve 4 varken, B11' de ise 3 ve 4 ile birlikte diğer ortak değerler olan 5 ve 7' de var. Yani "a" maddesi gereği A' da olmayan bazı ortak değerler B' de yer almakta.
Ör3: A30' da ortak değerlerden hiç birisi yok. B41'de de yok o halde bu iki hücre aynı hücrede birleştirilebilir.
Ör4: B2' de sadece 1 var ve herhangi bir ortak değer de yok. A' dan herhangi bir hücreyle kıyaslanmadan, doğrudan listeye eklenir. (F' deki liste)
- Eğer hiç bir şartı sağlayan hücre olmazsa, doğal olarak herhangi bir birleştirme işlemi de olmayacak
- A ve B' deki hücre sayısı eşit değildir ve değişken sayıdadır
- F sütununda gerekli kriterleri sağlayan hücrelerin birleştirilmiş halini görüyorsunuz. İşte böyle bir çıktı vermesi gerekiyor makronun.

Biraz aciliyeti ve önemi var benim için. Görüldüğü üzere oldukça basit bir makro lazım. Ben A ve B sütunlarındaki değerleri girerim. Ayrıca "ortak değerler"i gireceğim bir bölme de olur. Makroyu çalıştırınca F' deki gibi bir liste ortaya çıkar. Bir de mümkünse makronun biraz hızlı olması gerekiyor. Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim, herkese hayırlı ramazanlar diliyorum..

Ekli dosyalar

• UYGULAMA.xlsx
    13.7 KB · Görüntüleme: 3
Üst Alt