• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Kaçıncı Formülüne Eklenti

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Arkadaşlar merhaba. Elimde bir "Kaçıncı" formülü var. A sütununda birden başlayarak sıralı rakamlar var. B' de ise X, Y, Z gibi harfler var. Bu formül; X, Y, Z, A, B, C gibi harflerin, sütunda en son görüldüğü yerleri search ediyor, kaçıncı sırada olduklarını D sütununa yazıyor. Örneğin; B1' deki Y en son nerede görülmüş ? B19' da. Şimdi bu "kaçıncı" formülünde bir eksiklik var. Şöyle bir eklenti gerek: "Y veya Y' nin eşdeğeri olan N' den biri en son ne zaman görülmüş ?" İşte bu şekilde yaparsak, Y' den önce onun eşdeğeri olan N görülmüşse onu bulabiliyoruz. Yukarıdaki eksik formüle göre Y' nin bir sonraki görüldüğü satır B19. Fakat ondan önce B16' da Y' nin eşdeğeri olan N var. Dolayıyısla B19 değil, B16 olmalı. Elimizdeki harfler ve eşdeğer olanları aşağıda veriyorum. Hepsini bahsettiğim şekilde aramaya katacak bir eklenti oluşturabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim, saygılarımla...
Formülümüz:
=KAÇINCI(B1;B4:B64177;0)+A1+2

Harflerin eşdeğerleri:
X=M
Y=N
A=P
B=Q
C=R

ÖRNEK; B1' de X var. B sütununda aşağı doğru indikçe X veya M' den ilk önce hangisi, kaçıncı satırda görülmüş.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Merhaba,
Örnek dosya eklerseniz bir bakalım.
Teşekkür ederim. Dosyayı ekledim. Görüldüğü üzere A sütununda 1' den itibaren rakamlar var. B sütununda ise T, Y, U, Z gibi harfler bulunmakta. C sütununda ise formüllü satırlar var. C' deki formül, sütun B' de yer alan harflerin aşağıya doğru kaçıncı sütunda tekrardan yer aldığını search ediyor. Tabi bunu yaparken, araştırılan harfin kendisinin ve kendisinden sonraki iki satır hariç diğer satırlarda arama yapıyor. Şimdi örnekle açıklayalım: B1' de T var. T; B1, B2, ve B3 hariç aşağı doğru indiğimizde, ilk nerede karşımıza çıkıyor ? 19. satırda. bakın C1' de 19 yazıyor. Şimdi bu formülde bir eksiklik var. Her harfin bir eşdeğeri var. Yine aynı örnekten devam edelim. T' nin eşdeğeri W olsun. Arama şu şekilde olmalı. "B1' de T var. T veya W; B1, B2, ve B3 hariç aşağı doğru indiğimizde, ilk nerede karşımıza çıkıyor ?" Yani T veya W' nun aşağı doğru indiğimize ilk rastladığımızın satırın numarasını bulsun. Şu anki eksik formül sadece T' yi arıyor. "T veya W önce hangisi varsa" olmalı. Eşdeğeri olan harfleri aşağıda liste halinde veriyorum. İşte bu harfler "veya" şeklinde aranmalı, aşağıda liste formüle entegre edilmeli. İşte bu özellik formüle entegre edilmeli
Formülümüz:
=KAÇINCI(B1;B4:B64177;0)+A1+2

Harflerin eşdeğerleri:
X=M
Y=N
A=P
B=Q
C=R

Örnek; B2' de Y var. Y veya N, B' de aşağıya doğru indiğimizde, -B2, B3 ve B4 hariç- ilk hangi satırda karşımıza çıkıyor ? Y veya N' den önce hangisini görürsek.
Yardımınız için çok çok teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• Formüllü Dosya.xlsx
    9 KB · Görüntüleme: 7

lebom

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
ozmen durukan
Office Vers.
365
Merhaba formul biraz uzun oldu işnizie yarar umarım