• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım renk başlangıcına göre ortalama hesaplama

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
arkadaşlar ekteki tablomda aylara göre satış verilerim var. ayların en üstünde günler var. yaptığım satışların her ay verilerini ekleyerek ortalama satış oranımı buluyorum. normalde formül oluşturarak hepsinin ortalamasını bulabiliyorum ancak yeni müşteri örneğin şubat ayında mal almaya başladığında şubat ayını sarı ile işaretleyip formülü sarı renkten itibaren başlatmak istiyorum. yani ben verileri girdiğimde formüller sarı renkte olanların satış ortalamasını otomatik hesaplasın istiyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• +DOLAP RAPORU.xlsx
    75.1 KB · Görüntüleme: 2

wexplorerx

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Murat Uzun
Office Vers.
Office 2016
Merhaba
Dosyadan kontrol edebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• DOLAP_RAPORU.xlsb
    59.6 KB · Görüntüleme: 8

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
Merhaba
Dosyadan kontrol edebilirsiniz.
şubat-mart-nisan-mayıs-haziran ve temmuz aylarının toplam günü 156 gün. ben mayıstan hesaplatmak istediğimde mayıs-haziran ve temmuz ayı toplam gün 79 gün baz almasını istiyorum.

wexplorerx

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Murat Uzun
Office Vers.
Office 2016
Merhaba
1 Müşteri için 1 SARI renkli hücre olmalı , Sarı olan dahil , sarı ve sonrası ayları hesaplar .
Örn: Haziran sarı ise Mayısa değer girerseniz de hesaplamaz "sarı renkten itibaren başlatmak istiyorum" olarak belirtmişsiniz.

- "T" sütunu sarı renkli hücrenin sütun numarasını buluyor. (UDF ile yapılmıştır.) (Anlık güncellemez ise Shift +Ctrl+Alt +F9)
- "U" sütunu sarı renkli hücre ve sonrasını toplayıp ortalama alıyor.

- "V" sütunu "Toplam günü" hesaplıyor.

Ekli dosyalar

• DOLAP_RAPORU.xlsb
    60.4 KB · Görüntüleme: 5

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
Merhaba
1 Müşteri için 1 SARI renkli hücre olmalı , Sarı olan dahil , sarı ve sonrası ayları hesaplar .
Örn: Haziran sarı ise Mayısa değer girerseniz de hesaplamaz "sarı renkten itibaren başlatmak istiyorum" olarak belirtmişsiniz.

- "T" sütunu sarı renkli hücrenin sütun numarasını buluyor. (UDF ile yapılmıştır.) (Anlık güncellemez ise Shift +Ctrl+Alt +F9)

peki hocam sizin uygulamış olduğunuz bu formülleri ben diğer tabololarda nasıl kullanabilirim. makromu uyguladınız.

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
Merhaba

- "V" sütunu "Toplam günü" hesaplıy

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
Merhaba

sarı hücrelerde yeni müşteriler eklenebiliyor. sizin gönderdiğiniz bu tabloda yeni müşteriler için sarı olan hücreleri belirlediğimde formülü otomatik hesaplarmı?

wexplorerx

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Murat Uzun
Office Vers.
Office 2016
Merhaba
Güncel halini inceleyiniz

Ekli dosyalar

• DOLAP_RAPORU.xlsb
    60.4 KB · Görüntüleme: 3

wexplorerx

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Murat Uzun
Office Vers.
Office 2016
Aralığı değiştirerek kullanabilirsiniz.

1628319419189.png

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
hocam en sağda tarihler var . ayın 7.gününden sonrakileri formüle eklemesin. 8.ve sonraki günleri formüle eklemisin. böyle bir işlem mümkünmü? 7.gününden sonraki satışları ortalamaya eklemiyoruz. daha sonraki ayları baz alıyoruz

Ekli dosyalar

• DOLAP_RAPORU (1).xlsb
    75.3 KB · Görüntüleme: 5

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
hocam iyi günler. ekteki tablomda daha önce bana yardımcı olmuştunuz. ancak şöyle bir sorunla karşılaşıyorum .örneğin ocak ayına iki aynı firmaya veri girişi yapıyorum .bazen iki farklı plasiyerden düşüm yapmam gerekiyor. ancak rapor bölümüne iki firmanın toplamını ekleyip kalana yansıtmıyor. yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• Kopya Peşin promosyon tablosu 2022 (6).xls
    288.5 KB · Görüntüleme: 1

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
@bluecatt_34,
hocam iyi günler. ekteki tablomda daha önce bana yardımcı olmuştunuz. ancak şöyle bir sorunla karşılaşıyorum .örneğin ocak ayına iki aynı firmaya veri girişi yapıyorum .bazen iki farklı plasiyerden düşüm yapmam gerekiyor. ancak rapor bölümüne iki firmanın toplamını ekleyip kalana yansıtmıyor. yardımcı olabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• Kopya Peşin promosyon tablosu 2022 (6).xls
    288.5 KB · Görüntüleme: 2

bluecatt_34

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
ümit özden
Office Vers.
office 2010
hocam ekte ocak ayına aynı firmaya iki ayrı plasiyerden çıkış yapmak istediğimde rapor bölümünün kalan kısmından düşüm yapmıyor. tek bir plasiyerden çıkış yapınca kabul ediyor .ancak aynı güne ,aynı firmadan başka bir plasiyer den çıkış yapmak istediğimde rapor bölümünden miktarı düşmüyor. ekte örnek dosya ekledim.

Ekli dosyalar

• Peşin promosyon tablosu.xls
    283 KB · Görüntüleme: 3
Üst Alt