• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım senet takip çizelgesi

gozde

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
arif gozde
Office Vers.
OFİS 2010
ÇEK SENET TAKİP PROĞRAMINDAKİ SENET ÖDEMELERİ ÖDEME GÜNÜNÜNDEN 3 GÜN SONRA ÖDENDİĞİNDEN,
HAFTA İÇİNE + 3 GÜN, CUMARTESİ + 5 GÜN, PAZARA DA + 4 GÜN EKLEMEK İSTİYORUM. ÇEK YADA SENET ÖDENDİ ÖDENMEDİ (RENKLİ OLARAK) ŞEKLİNDE GÖRMEK İSTİYORUM YAPILABİLİRMİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM ŞİMDİDEN Teşekkürler.EDERİM.

ÇEK ÖDEMELRİ ÖDEME GÜNÜNDE OLMASI GEREKİYOR.

Ekli dosyalar

• ÇEK TAKİP ÖRNEK.xlsx
    27.7 KB · Görüntüleme: 38

Mahir64

Yeni Üye
En iyi yanıt
3
Ad Soyad
Mahir
Office Vers.
2016 TR
Merhaba,
Mesajınızı büyük harfle yazmanızın özel bir nedeni var mı? Büyük yazmak bağırmak anlamına gelmektedir.

gozde

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
arif gozde
Office Vers.
OFİS 2010
hayır ilk defa duydum

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
yeni bir kolon ekleyerek formülü uygularsanız işinizi görebilir.
Kod:
=EĞER(METNEÇEVİR(H20;"gggg")="Cumartesi";H20+5;EĞER(METNEÇEVİR(H20;"gggg")="Pazar";H20+4;H20+3))

ödendi / ödenmedi renklendirmeyide koşullu biçimlendirme kullanarak çözebilirsiniz.

atacyildiz70

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tacyildiz
Office Vers.
2010
Merhaba,
Öncelikle TTK ve sair mevzuatlar bonolarda protesto süresini tanımlarken vadesinden sonraki iki iş günü içinde diye tanımlar. (Bu arada belirtmek isterim, protesto ikinci iş gününde yapılır diye bir kural yok, vadesinden sonraki ilk iş gününde de yapılabilir) Resmi tatillere denk gelirse de vade ilk iş günüdür. Çeklerde ise vade resmi tatiller ve bayramlara denk geliyorsa ilk iş günüdür.
Sizin sorununuzun çözümü için bir kaç örnek vermek isterim.

1-
Kod:
=EĞER(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)<4;B3+2;EĞER(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)<6;B3+4;EĞER(HAFTANINGÜNÜ(B3;2)=6;B3+4;B3+3)))
kafa karışıklığına yol açmaması için çek yada senet ayrımı yapmadan gittim. Mantık B sütunundaki tarihin haftanın kaçıncı gününe geldiğini bulmak iç içe eğer komutlarıyla vadeye protesto için gereken gün sayısını eklemek

2-
HTML:
hangigün
=HAFTANINGÜNÜ('VERİLEN ÇEK 2022'!$B4;2)
=EĞER(hangigün<4;B4+2;EĞER(hangigün<6;B4+4;EĞER(hangigün=6;B4+4;B4+3)))
burada aynı işlemi biraz daha basitleştirmek için HAFTANINGÜNÜ formülünü ad tanımlayarak sadece hangi gün haline getirmiş olduk. sanki biraz daha kısalmış gibi formülümüz :)

3-
burada ise yeni bir sütun açalım (daha sonra raporlarında görünmemesi için gizleyebilirsin) bu sütunda HAFTANINGÜNÜ(B3;2) formülüyle gene vademizin hangi güne geldiğini bulursun. Ben onu M sütununa yaptım.
Kod:
=EĞER(M5<4;B5+2;EĞER(M5<6;B5+4;EĞER(M5=6;B5+4;B5+3)))

Farkındayım iç içe çok fazla EĞER formülü kullanıldı, dur daha çek senet ayrımını da yapacağız. Eğer evrak çek ise resmi tatillere yada bayramlara rastlamadığı sürece vademiz gününde, yok tatilse de ilk iş günüydü.

4-
Kod:
=EĞER(C10="SENET";EĞER(hangigün<4;B10+2;EĞER(hangigün<6;B10+4;EĞER(hangigün=6;B10+4;B10+3)));EĞER(hangigün=6;B10+2;EĞER(hangigün=7;B10+1;B10)))

Burada ikinci örnekteki hangigün adını kullandım gene. onu nasıl tanımlayacağımızı yazmıştık. Diğer örnekleri de bu şekilde senet mi değil mi şartının içine de alabilirsin.

Kullanıcı tanımlı bir formül yazarak bunu çok daha basite indirgeyebilirdik ama örneğin bu şekilde.

Renklendirmeyi ise koşullu biçimlendirme ile rahatlıkla yapabilirsin.

Üst Alt