• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Sütun İçindeki Harfi Bulup Karşı Sütunda İşlem Yapma

avvare

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ali Akar
S.aleykum hocalarım size bir sorum olacak yeni bir işe başladım ve exelden çok anlamıyorum.

MDj89g.png

B Sutununda Kırmızıyla işaretlediğim yerde "Z" harfi var bunun karşısındaki M sutununda yazan sayıyı 6 ya bölüyorum Sonda Z değilde A varsa 3 e bölüyorum H varsa 2 ile hesapmakinasından çarpıp buraya elle yazıyorum bunu kısa yoldan sadece komut ile yapamazmıyız.

Yani ÜRÜN KODU YAZAN YERDE İÇİNDE "Z" , "H" VE "A" HARFİ geçenleri bulup karşısındaki M sutununa dediğim işlem yapılacak bunu yapabilirmiyiz hocam teşekkürler..

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
En iyi yanıt
13
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Vers.
Office 365 TR+EN
Aleyküm Selâm :)

Hangi sayıyı 2,3 ve 6 ya bölüp M sütununa yazdırmak istediğinizi anlamadım.
Ayrıca Z varsa 6'ya bölmek, A varsa 3'e bölmek ama H varsa 2 ile çarpıp ... demişsiniz.. bunu da net anlayamadım.
Yapılmak isteneni biraz daha net anlatır mısınız?

AhmetRasim

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ahmet Rasim
Merhabalar;
Soru üzerinden 1 ay geçmiş ama olması gereken şöyle midir?

B Sutununda Kırmızıyla işaretlediğim yerde "Z" harfi var bunun karşısındaki M sutununda yazan sayıyı 6 ya bölüyorum Sonda Z değilde A varsa 3 e bölüyorum H varsa 2 ile hesapmakinasından çarpıp buraya elle yazıyorum bunu kısa yoldan sadece komut ile yapamazmıyız.
Aşağıdaki kod M sütununda yazan değeri, belirttiğiniz koşullara göre işleme alır ve sonucu N sütununa yazar.
Kod:
Sub deneme()

For x = 2 To Range("A" & Rows.Count).End(3).Row

If Right(Cells(x, "A"), 1) = "Z" Then Cells(x, "N").Value = Cells(x, "M") / 6
If Right(Cells(x, "A"), 1) = "A" Then Cells(x, "N").Value = Cells(x, "M") / 3
If Right(Cells(x, "A"), 1) = "H" Then Cells(x, "N").Value = Cells(x, "M") * 2

Next x

End Sub

Üst Alt