• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Textbox ile KDV hesaplarken işlem hatası

grandmaster55

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
mehmet kurtoğlu
Merhabalar sevgili dostlarım bir muhasebe programı üzerinde çalışma gerçekleştiriyordum fakat şöyle bir sorunla karşı karşıya kaldım.

Ürünün fiyatını girdiğimde yandaki textbox 'un value değeri 18 ile çarpıp 100'e bölüyor yani KDV hesaplıyor kısacası. her şey düzgün çalışıyor fakat virgüllü sayılar geldiğinde noktayı yanlış yere koyduğu için yanlış hesaplıyor. Mesela 7,63 'ün %18'ini hesaplarken çok alakasız bir sonuç veriyor fakat 7,6'yı gayet düzgün hesaplıyor.

ilgili textboxun kodu şu şekilde

Private Sub txtfiyati_change()

txtkdv.value = ((txttutar.value * 18)/100)

End Sub

Sayının virgülden sonra 2.sayılardan sonra sapıtmasının sebebi ne olabilir , 7,63 veya 7,633 gibi sayılarda sonuçlar çok yanıltıcı çıkıyor hesapladığı sonuçlardan bazı örnekler göstermek isterim 7,63 için bulduğu sonuç 137.34 Bulması gereken sonuç ise 1.3734

Noktayı yanlış yere koyuyor bu sebepten dolayı sayı çok büyük çıkıyor bunu nasıl düzeltebilirim ?

ozkansabanci

Excel VBA Developer
Uzman
En iyi yanıt
7
Web sitesi
analistadam.com
Ad Soyad
Özkan Sabancı
Office Vers.
Microsoft 365 Apps for enterprise TR
Merhaba,

Öncelikle textboxların veri tiplerini deklare ediyor musunuz? (Ben double kullanırım genelde)
Ayrıca örnek ekleyerek gösterirseniz daha iyi yorum yapabiliriz.

İyi Çalışmalar.

Evren

Uzman
En iyi yanıt
4
Şöyle denermisiniz. :cool:
Kod:
txtkdv.value = format((txttutar.value * 18)/100,"##0.00")

Üst Alt