• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Veri Doğrulama Listesi ile Koşul Oluşturma

nefuac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Furkan Acar
Office Vers.
Microsoft 365
Merhabalar.

Konuyu nereye, nasıl açacağımı bilemedim. Çünkü derdimin dermanı nedir bunu tam olarak bilemediğimden araştırma da yapamadım doğru düzgün. Bu sebeple çok basit bir problem olabilir benimki. Bundan dolayı şimdiden affınıza sığınıyorum. Örnek Excel dosyasını ekliyorum.

Bir stok kartı listesi yapmam gerekiyor ve bu listeyi birden fazla kişi ile ortaklaşa düzenlememiz gerekiyor. Bu düzenlemelerde kişiye bağlı hataları en asgari seviyede tutmayı amaçlıyorum.

1670962245932.png

Bu görseldeki gibi H8:H15 hücrelerindeki listeyi baz alarak Veri Doğrulama ile H3 ve H4 hücrelerine yapılabilecek girişleri sınırlandırdım. Buradaki amacım harf yanlışlıklarını ve bazı firma isimlerine gelebilecek ek kelimeleri (firma unvanının devamı gibi) engellemekti. Marka listesi çok uzun olduğu için G sütununda yer alan, marka kodlarının H sütununda hücrelere girilen listedeki marka ne ise ona göre otomatik gelmesini istiyorum. Örnek olarak Marka Adı sütununa (H) marka yazıldığında veya seçildiğinde G sütununda karşılık gelen kod ne ise onu otomatik getirsin, yani onda da mümkün mertebe el ile giriş yapılmasın ki yine hata payı azalsın.

Bunu nasıl yapabilirim? Bunun gibi ekteki örnekte de görebileceğiniz gibi birçok ilişkili sütun var bu şekilde. xxx Kodu ve xxx Adı şeklinde.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• ornek.xlsx
    13.3 KB · Görüntüleme: 4

KarıncaZ

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Zülfü YORULMAZ
Office Vers.
Office 365 TR
Merhaba.
Doğru anladıysam, sizin istediğiniz bir birine bağlı açılır kutular.
VR Sayfasında bir örnek yaptım. incelersiniz.
F2 hücresinde Başlığı seçince G2 Hücresindeki veri başlığa göre değişiyor.
İstediğiniz buysa VR sayfasındaki gibi verilerinizi hazırlarsanız yardımcı oluruz.
Örnek formüller F2 ve G2 hücrelerindeki Veri doğrulamada mevcut.

Ekli dosyalar

• ORNEK.xlsx
    15.7 KB · Görüntüleme: 5

nefuac

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Furkan Acar
Office Vers.
Microsoft 365
Aslında aşağıdaki görsele göre çok basit yapmak istediğim şey:

1671134549463.png

NÖTR seçildiyse J sütunundan, ki bu veri listesi aşağıdaki listeden geliyor, I sütunundaki komşu hücre de NÖTR'ün kodu olan 16 olsun otomatik olarak. TEMİZLİK seçildiyse J3'te I3 otomatik olarak 21 olsun. Bunun gibi bir şey olsun istiyorum mümkünatı varsa, ama yapamıyorum :) Cevabınız içinse ayrıca teşekkür ederim.

KarıncaZ

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Zülfü YORULMAZ
Office Vers.
Office 365 TR
Merhaba.
Tek bir değer varsa İNDİS ile çözülür. I3 hücresine aşağıdaki formülü yazın. J3 değiştikçe I3 otomatik değişecektir.
Kod:
=İNDİS(I8:J20;KAÇINCI(J3;J8:J20;0);1)

Gelecek kod Sağda olsaydı DÜŞEYARA ile de çözülürdü.

Kullandığınız sürüme göre de başka arama başvuru formülleri de mevcut.

Üst Alt