• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Yardım "Eğer" fonksiyonunda aynı hücrede çoklu şart hakkında.

Delidadas

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Erkan Ataş
Eğer forum kurallarına uymayan bi başlıksa şimdiden kusura bakmayın. Genelde kendim deneme yanılma yolu ile exceli buraya kadar öğrenmeyi tercih ettiğim için çok vakıf değilim foruma..

Ekteki dosyamı kendim analiz için kullanmaktayım.
4. Satırdaki "Eğer" formülünde şöyle bir şey yapmak istiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 3381
=EĞER(K5=K6;"NNN";EĞER(PARÇAAL(K5;1;1)<>PARÇAAL(K6;1;1);"XXX";EĞER(PARÇAAL(K5;1;3)=PARÇAAL(K6;1;3);"NNX";EĞER(PARÇAAL(K5;1;3)<>PARÇAAL(K6;1;3);"NXX"))))

bu formüle eklemek istediğim ek özellik; normalde mevcut formülde aynı sütundaki 5 ve 6 hücrelerdeki sayıların virgülden sonraki ondalık kısımları mesela 1.2x (1.22 ve 1.24 gibi) veya 1.3x veya 1.4x ise bunu bana N.NX diye göstersin istiyorum ama, virgülden sonraki ondalık kısımlar 1.0X ve 1.1X ile başlıyorsa eğer o zaman bunu bana N.XX olarak göstermesini istiyorum.
Normalde parçaal fonksiyonunu kullanıyorum ama aynı hücredeki değerler için kullanınca ilki hangisi ise onu baz alıyor. Benim istediğim değer 1.0X ve 1.1X ise N.XX diğerlerinde 1.2X , 1.3X ... gibi bir sayı ise bu hücreye N.NX değerini vermesi.

Forumda biraz bakındım ama buna yakın bişi göremedim. Eğer yardımcı olacak birisi çıkarsa beni çok büyük zahmetten kurtaracak.

KarıncaZ

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Zülfü YORULMAZ
Office Vers.
Office 365 TR
Merhaba.
Örnek dosya paylaşsaydınız daha fazla yardımcı olabilirdik. Örnek dosya olmadığı için formül hakkında yönlendirme yapabiliriz.
Parçaal formülü metinsel bir formüldür, yani kaç hane aldırdıysanız o kadar görebilirsiniz.
Dolayısıyla formülünüzü baştan tasarlamanız gerekir.

1-) MBUL ile öncelikle Virgül olup olmadığını kontrol edersiniz. Eğer varsa PARÇAAL formülünü ona göre düzenlersiniz. MBUL aradığınızın kaçıncı karakter olduğunu gösterir böylelikle PARÇAAL da kaçıncıdan başlayacağınızı belirlemiş olursunuz.

2-) MBUL ile yine virgülün olup olmadığını kontrol edersiniz. Eğer varsa N.NX yazsın şeklinde koşul eklersiniz.

3-) Formüllerde joker karakter kullana bilirisniz. ? = bir karakter * = çok karakter yerine geçer kendinize uygun şekilde formülünüzü tasarlarsınız.

Üst Alt