• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Alış faturalarındaki miktarlara göre fiyat kartlarını kullanarak maliyet hesaplama.

machool

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Kayhan Sönmez
Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle benzer bir çalışma yapıldı ise şimdiden özür dilerim. Ama oldukça karışık bir maliyet hesabı konusunda yardımınızı rica ediyorum.Örnek dosyadaki açıklama sekmesinde daha detaylı açıkladım ama biraz bahsetmem gerekirse elimizdeki ürün sayılarına göre bu ürünlerin maliyetini belirlemek istiyoruz. Bunu yaparken belirli tarih aralıklarına göre tanımlanan kampanya fiyatlarını kullanıyoruz.Anlaşılabilir olması için örnek dosyada bir kaç ürün için örnek verdim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Anlaşılmayan bir kısım olursa lütfen sorunuz.Kolay gelsin...

Örnek vererek açıklamak gerekirse elimizde bir gıda firmasının yıl sonu envanteri var ve biz bu ürünlerin maliyetini hesaplamaya çalışıyoruz. Sorun şu ki bir ürün yıl içinde bir kaç farklı fiyatta gelmiş olabilir. Mesela elimizde 95 adet ÜRÜN1 olsun ve bu ürünlerin geliş tarihleri ve geliş fiyatları şu şekilde olsun.

14.12.2017 tarihinde A FİRMASI 40 adet 8 TL
09.11.2017 tarihinde B FİRMASI 25 adet 9 TL
23.09.2017 tarihinde C FİRMASI 35 adet 7 TL

Dikkat edilirse tarihler yıl sonundan yıl başına doğru dizilmiş. Çünkü elimizdeki ürünlerde ilk gelen ilk satılır mantığıyla hareket ediyoruz.Bu ürünün maliyetini hesaplar isek

(40*8+25*9+30*7)/95=7,95 TL çıkıyor. Burada dikkat edilirse C firmasından gelen 35 adet ürün yerine 30 yazıldı. Çünkü 5 adet ürün satılmış ( ilk gelen ilk satılır mantığı). Buna matematikte ağırlıklı ortalama diyorlar sanırım. Bu şekilde basit gibi gözüküyor ama 1500 adet ürün olunca işler biraz zorlaşıyor.Bu sebeple yardımınızı rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler kolay gelsin....

Ekli dosyalar

• örnek dosya (1).xlsx
    106.4 KB · Görüntüleme: 15

Vedat ÖZER

Logo Uzmanı
Geliştirici
En iyi yanıt
4
Ad Soyad
Vedat ÖZER
Office Vers.
2019
Merhaba,

Maliyet hesaplamaları genel olarak giriş olan malzeme hareketlerinden yapılmaktadır. Maliyet türleri olarak aşağıdaki türler bulunmaktadır. Bence bu tür hesaplamaları mutlaka bir uygulama aracı ile yaptırın. Elimde Excel ile yapılmış Fıfo maliyet bulunmaktadır.

• FIFO Maliyet Yöntemi
• LIFO Maliyet Yöntemi
• Fiziksel Maliyet Yöntemi
• Dönemsel Ortalama Maliyet Yöntemi
• Girişlerin Ortalaması Maliyet Yöntemi
• Eldekilerin Ortalaması Maliyet Yöntemi

Ekli dosyalar

• FIFO DOĞRU.xlsm
    18.7 KB · Görüntüleme: 33
Üst Alt