• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Çekilen Sütun Değerlerini Birleştirmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Herkese merhaba. Elimizde örnekte gördüğünüz gibi şema var. Sütun A ve B' de satır numaraları, C' de ise her bir sütuna ait değerler listelenmekte. Bu şemadaki belirlediğimiz 6 adet satırın C sütunundaki değerlerini arada virgül ve bir boşluk olacak şekilde birleştirmemiz gerekiyor. Kısaca formülasyonu aşağıda özetliyorum:

- Öncelikle A sütunundan bir satır ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 15 ve 8
- Sonra o satırın iki üstündeki satırı ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 13 ve 3
- İlk seçtiğimiz satır olan 15. satırın B sütunundaki satırı tekrardan seçtik: 8
- İlk seçtiğimiz satır olan 15. satırın B sütununda yazan satırı A' da bulduk (yani 8. satır) ve o satırın B sütununda yazan satırı seçtik: 11

Görüldüğü üzere, biri iki kez tekrar edilmek üzere toplam 6 adet satır tesbit ettik.(15, 8, 13, 3, 8, 11) İşte bu 6 adet satırın C' de yer alan değerlerini arada virgül ve bir adet boşluk olacak şekilde birleştirmemiz gerekiyor. (1000, 12000, 850, 3000, 12000, 1800) şeklinde. Formülü aşağı doğru sürekledikçe, -biz 15. satırı örnek aldık- 16, 17,... tüm satırlar için bu işlem tekrarlanmalı, söz konusu şablona göre veriler gerekli yerlerden çekilip birleştirilmeli. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese hayırlı, mutlu günler diliyorum.

Ekli dosyalar

• ÖRNEK.xlsx
    8.5 KB · Görüntüleme: 2

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
=BİRLEŞTİR(BİRLEŞTİR(EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B15;C:C;0);1);"");","; " ";EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B15;C:C;0);1);"");","; " ";EĞERHATA(İNDİS(C:C;KAÇINCI(B13;C:C;0);1);""));",";" "; C15;",";" "; C12)

Kendi kendime yukarıdaki formülü oluşturdum, istediğim sonucu veriyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt