• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Makale Exit For

Bu Makale Yararlı Oldu mu?

• Evet

• Hayır

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
En iyi yanıt
13
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Vers.
Office 365 TR+EN
Exit For deyimi; sayaçlı döngüleri ( For .. Next veya For Each .. Next ) kullanırken, bazı şartlar gerçekleştiğinde, mevcut döngü tamamlanmadan o döngüden çıkmayı ve bir sonraki ifadeye geçmeyi sağlar, başka bir kod bloğu yok ise prosedürden çıkar.

Basit bir örnek verelim..
Diyelim ki, A sütunundaki hücreler için bir döngü kuracağız ve hücredeki veri 10'dan büyükse o döngüden çıkmasını istiyoruz.

Bunun için bize gerekli kodlarımız bunlar;
PHP:
Sub ExcelTurkey()
    For i = 1 To Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
        If Cells(i, "A").Value > 10 Then Exit For
        Cells(i, "B").Value = "Tamam"
    Next i
    MsgBox "Döngüden çıktım da geldim.", vbInformation, "Www.ExcelTurkey.Com"
End Sub
Not: Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row ibaresi; "A sütunundaki dolu olan son satır numarası" demek.

A sütununda 1'den 20'ye kadar bir sıra numarası olduğunu var sayar isek, o zaman yukarıdaki kodumuz, 1. satırdan 10. satıra kadar Tamam yazıp, sonrasında koşulumuz gerçekleşeceği için Exit For deyimi ile döngüden çıkarak, döngü sonrasındaki ilk satıra gidip oradaki kod satırını çalıştıracaktır.

Exit For deyiminin nasıl çalıştığını bu gif resim ile daha iyi anlayabilirsiniz.

exitfor.gif

Son düzenleme:
Üst Alt