• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Formül yazarken tablodan uygun değeri bulup onunla çarpmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ozbekler

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ahmet Özbekler
Office Vers.
Office 2016 TR
Herkese merhabalar;
Foruma yeni üye oldum. Umarım hatalı bir alana yazmıyorum. Benim için önemli bir konu olduğu için örnek dosya oluşturarak sormak istedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden sonsuz teşekkür ederim.
Bir tabloda bir akışkana karşılık gelen sıcaklığa bağlı yoğunluk değerleri var. Örnek dosyada sol tarafta. Çalışma esnasında tanka giriş yapan akışkanımızın debisi ile yoğunluğu çarpmam gerekiyor. Tanka giren akışkanın verileri ise ortadaki bölümde. Giriş yaptığı sıcaklığı biliyorum. Ancak o sıcaklığa karşılık gelen yoğunluk ile çarpmak istiyorum. Örneğin tanka ilk giriş sıcaklığım örnekte 12 derece (E5 hücresi). Ben de bu nedenle F5'deki debi değerini 12 dereceye karşılık gelen C7'deki yoğunluk ile çarpmak istiyorum.
Ancak hepsi bu kadar değil :)
Son olarak değerleri çarptıktan sonra, farklı pek çok değer ile de çarpmam lazım. Bunlar aynı satırda oldukları için ben seçebilirim, sıkıntı olmaz. Ancak çıkacak sonuçların bazıları negatif iken bazıları pozitif durumda. Bu nedenle sonuçları satır sonlarına yazarken pozitif ve negatif olanları ayırmak istiyorum. Sonuçları yazdırmak istediğim bölüm örnek dosyanın sağ tarafında. Yani uygun sıcaklığa gelen yoğunluk ve parametre ile çarptıktan sonra sonuç pozitif ise sol tarafa, negatif ise sağ tarafa yazdırmak istiyorum. Ya da bunu ayıracak her çözüm tabii ki olur :)
Son olarak formülü yazınca aşağıya doğru sürüklemek istiyorum. Çünkü maalesef genelde her dosyada en az 2500 satırım ve pek çok da dosyam var :(
Esasen tablo değerleri farklı sekmede ancak çözümün çok zor olacağını düşünerek kopyala yapıştır yapıp o kısmi halledebilirim.
Biraz uzun oldu ama mümkün olduğunca açıklayıcı yazmaya çalıştım. Destek olabilecek arkadaşlara çok çok teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Ekli dosyalar

• Örnek hesaplama.xlsx
    10.3 KB · Görüntüleme: 6

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Eki inceleyin. Gerekirse formüllerde gereken düzenlemeleri yaparsınız.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• Ozbekler-Örnek hesaplama.zip
    8.2 KB · Görüntüleme: 4

Ozbekler

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ahmet Özbekler
Office Vers.
Office 2016 TR
Merhabalar;
İlgilendiğiniz ve cevabınız için teşekkür ederim. Kendi dosyama uyarlamaya çalışacağım. Umarım başarabilirim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt