• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım İç içe, mantıksal arama hakkında yardım.

osarıca

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Osman SARICA
Merhaba arkadaşlar,

Çalışmış olduğum şirkette işimi çok kolaylaştıracak bir excel tablosu hazırladım. Fakat son satırda o mantıksal döngüyü kuramadığım için bir türlü formülü oluşturamadım.
Deneyimli ve tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa çok mutlu olurum.

Veriler şu şekilde:

1- G sütununda depom da olan şuan reel miktarlar,
2- I sütununda depoda olsa da olmasa da fabrikadan talep ettiğim ürünler,
3- H sütununda fabrikanın tırlara yükleyip bana gönderdiği ürünler, yani yoldaki ürünler,
4- F sütununda aylık ortalama satış miktarları,

İstediğim formül şu şekilde:

1- G sütunundaki depo da ki ürün miktarı J sütunun da ki sipariş miktarından fazla ise herhangi bir işlem yapmasın. "Stok-out" durumuna düşmediği için.
2- G sütununda ki depo da ki ürün miktarı, F sütununda ki aylık satış ortalamasından küçük ise, F-I yap, E'yi katlayarak sipariş ver. Stok seviyen aylık ortalama satış miktarının altına düşmesin.
3- J sütununda ki sipariş miktarları G sütunundaki depo miktarlarından yüksek ise,
a) H ve I sütunların toplamı J'den büyük ise bir işlem yapmasın,
b) H ve I sütunların toplamı J'den küçük ise, J-G yap, F'yi katlayarak sipariş ver.

Yardımcı olabilecek herkese şimdiden can-ı gönülden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Not: Ekte örnek excel tablom vardır.

Ekli dosyalar

• EXCEL WEB.xlsx
    79.9 KB · Görüntüleme: 3
Üst Alt