• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Koşula Göre Hücrenin Satır Numarasını Bulmak

turk-x

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
ÖMER HAZIR
Merhabalar;

Düşeyara veya Çoketopla ile koşula göre değerini bulduğum hücrenin satır numarasını nasıl öğrenebilirim?

Yapmak İstediğim
Aylara göre değerlerin yer aldığı 15 tane sayfam var. Her sayfada ayın ilk günü farklılık gösterebiliyor.
raporlama yaptığım sayfada yılı değiştirerek ilgili yılın ay değerlerini tabloya yansıtmak istiyorum.
her sayfada ayın ilk günü aynı olmadığı için Çoketopla formülünü kullandım.
Ama bu formülde de tıkandığım nokta kalan rakam 0 sa Borç tutarını yazsın 0 değilse borçla kalan rakam arasındaki farkı yazsın. İlk seçenek tamam ama 2. seçenek formüle eğer formülü eklemeden yapamıyorum ve formül çok uzuyor.
Hücrenin satır numarasını öğrenebilirsem daha kolay sonuca ulaşabilirim diye düşünüyorum.
Farklı önerilere de açığım.
Yardımlarınızı rica ederim.

Ekli dosyalar

• Örnek.xlsx
    14.5 KB · Görüntüleme: 7

turk-x

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
ÖMER HAZIR
Merhabalar;
Dizi formül kullanarak hücrenin adresini bulabildim.
Fakat her sayfadaki ayın ilk günü 1 den başlamadığı için formül ihtiyacımı karşılamadı.

Hücre Satır Numarası İçin:
Kod:
={=TOPLAM(EĞER(A4:A21=Q3;SATIR(A4:A21)))}

Hücre Adresi İçin:
Kod:
={=ADRES(TOPLAM(EĞER(A4:A21=Q3;SATIR(A4:A21)));TOPLAM(EĞER(A4:A21=Q3;SÜTUN(A4:A21)));4)}

turk-x

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
ÖMER HAZIR
Tekrardan Merhabalar :)
Kendi soruma kendim cevap vermiş oldum.
Ama bu soruya cevap arayışım aranıza katılmama vesile oldu.

Sorunumu Yine dize formül çözdü. daha Önceki formüle eğer ilavesi yaparak sorun çözüldü.
Kod:
{=TOPLAM(EĞER(A4:A21>=Q3;EĞER(A4:A21<=SERİAY(Q3;0);SATIR(A4:A21))))}

Bu formülden aldığım değişkenle dolaylı formülünü kullanarak sayfa adına göre ilgili ayın direk değerini alıyorum.
=DOLAYLI(A1&"!E"&A2) gibi. A1=Sayfa Adı A2=Satır Numarası

İlk Mesajımda ki örnekle ilgili farklı çözüm önerilerine açığım.

Onur1983

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Onur Gökhan
Tekrardan Merhabalar :)
Kendi soruma kendim cevap vermiş oldum.
Ama bu soruya cevap arayışım aranıza katılmama vesile oldu.

Sorunumu Yine dize formül çözdü. daha Önceki formüle eğer ilavesi yaparak sorun çözüldü.
Kod:
{=TOPLAM(EĞER(A4:A21>=Q3;EĞER(A4:A21<=SERİAY(Q3;0);SATIR(A4:A21))))}

Bu formülden aldığım değişkenle dolaylı formülünü kullanarak sayfa adına göre ilgili ayın direk değerini alıyorum.
=DOLAYLI(A1&"!E"&A2) gibi. A1=Sayfa Adı A2=Satır Numarası

İlk Mesajımda ki örnekle ilgili farklı çözüm önerilerine açığım.
Merhabalar ,

İyi akşamlar dilerim. Ben sizin excel'inizi indirdim ve bahsetmiş olduğunuz formülleri de aynı excelde kullanmayı denedim lakin hata veriyor.Kontrol edip kullanılabilir bir şekilde bana iletme şansınız var mıdır , excel'imi geliştirmeye çalışıyorum. Hassasiyetiniz için teşekkür eder , sağlıklı günler dilerim..Mail bilginiz var ise onu da belirtirseniz muazzam olur..
onurgokhan.8319@gmail.com

Ekli dosyalar

• 30.11.2020.xlsx
    13.7 KB · Görüntüleme: 3

turk-x

Yeni Üye
En iyi yanıt
1
Ad Soyad
ÖMER HAZIR
Merhaba onur.
Dizi formüllerin çalışabilmesi için formülü yazdıktan sonra CTRL+SHIFT tuşu basılıyken ENTER tuşuna basmanız gerekir.
Dosyanızda formülün yazılı olduğu hücrede F2'ye bas ve CRTL+SHIFT tuşu baslıyken ENTER tuşuna bas ilk formül 4 sonucunu verir.
3. formüle de aynı şekilde yap sonucu A4 çıkacaktır.
Dizi formülü hücreye F2 ile veya mausla girdiğinizde de CRTL+SHIFT ve ENTER yapmazsanız formül çalışmaz.
=DOLAYLI(A1&"!E"&A2) Bu formül le farklı sayfalardaki değerleri almaya çalıştım. Örnek dosya ile ilgili bir formül değil.

Formüllerin çalışan halini ekliyorum.
Bu dosya sayfalardaki aylara göre raporlama yapar.

Ekli dosyalar

• 30.11.2020.xlsx
    18.4 KB · Görüntüleme: 7
Üst Alt