• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım tüm verileri tek bir sayfada formüllü birleştirme

incsoft

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ufuk İNCE
Office Vers.
Office 2019 Professional
Arkadaşlar günlük olarak üretim takibi yapmış olduğum formlarım var bunları tek bir sayfada database haline getirmek istiyorum. Bunun için sizlere ekte örnek bir dosya hazırlamaya çalıştım. Bu dosya ayın durumuna göre o ay kaç çekiyorsa o kadar olmaktadır. Sayfalarda veriler belli zamanlarda değişiklik göstereceğinden değer olarak değilde formül olarak aktarmak istiyorum. Örnek dosyamda 1-2-3 nolu sayfalarda sadece 19 satır ve 6 sütun gösterdim ancak burda satır ve sütun daha fazladır. Bunun için her sayfaya bir buton koyup verileri VERİ kısmına aktarmı demek daha doğru olur yoksa VERİ kısmına bir buton koyup dolu olan sayfalardan verileri al demekmi doğru olur ona tam karar veremedim. Bunu kendim örnekteki gibi hazırladım ancak bu bana uygun gelmedi. Bunu macro haline nasıl getirebilirim arkadaşlar bu konuda macro konusunda profesyonel olan siz arkadaşlarımın bilgisine ihtiyaç duymaktayım. Ben macroya göre kendi sayfama bunu adapte ederim. Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• aktarma.xlsx
    17.9 KB · Görüntüleme: 11

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Formül olarak aktarma konusunu anlamadım.
Bu işlem dosyanızı oldukça ağırlaştırır. Zaten butona bastıkça veri sayfası tamamen yenileniyor.
Ama yinede diğer sayfalarınızda kuracağınız formüller makronun hızını etkileyecektir. Bu nedenle diğer sayfalardaki formüllerinizi makroya dönüştürmek daha mantıklı.
Yinede eki inceleyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• incsoft-aktarma.rar
    15.1 KB · Görüntüleme: 15

incsoft

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ufuk İNCE
Office Vers.
Office 2019 Professional
Merhaba;
Formül olarak aktarma konusunu anlamadım.
Bu işlem dosyanızı oldukça ağırlaştırır. Zaten butona bastıkça veri sayfası tamamen yenileniyor.
Ama yinede diğer sayfalarınızda kuracağınız formüller makronun hızını etkileyecektir. Bu nedenle diğer sayfalardaki formüllerinizi makroya dönüştürmek daha mantıklı.
Yinede eki inceleyin.
İyi çalışmalar.

Öncelikle teşekkürler..

Formüllü istememdeki amaç sayfalardaki hücrelerdeki değerlerin değişkenlik gösterecek olması. Bu sebepten dolayı her değişkende kullanıcılar tarafınca getire gerek kalmadan database sayfasında yerini almasıdır. Örneğin 25 nolu sayfada bir veri değişti ondan önceki 24 sayfada değişkenlik yok 1 sayfa için her defasında da 24 sayfanın verisini yenilemesi de verileri yavaşlatmazmı hocam?

Bu nedenle diğer sayfalardaki formüllerinizi makroya dönüştürmek daha mantıklı demişsiniz hocam. Benim bu size gönderdiğim bir örnek formum ve asıl formumda =EĞER(N1=1;('\\ds1\ortak\DT\BELGELER\Yazılım\üretimMik\2019Yılı\[AylıkÜretim19.xlsm]3'!$AL$438-K144);('\\ds1\ortak\DT\BELGELER\Yazılım\üretimMik\2019Yılı\[AylıkÜretim19.xlsm]3'!$AL$438)) vb.. türünden uzun formüllerim mevcbut. Bu tür formülleri macro ile nasıl formüle dönüştürebilirim örneğin?

Teşekkürler..

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
İlk paragrafta belirttiğiniz konu sayfaya girişte makro tetiklenerek buton kaldırılabilir.
Ama asıl mesele 2. paragrafta bahsettiğiniz konu..
Sanırım ağdan dışveri alıyorsunuz. (bunun makroya dönüştürülmesi gerekiyor.) Yani her sayfada bir hücre yada bir sütundaki işlem değişikliği kontrol edilerek ağdaki dosyadan veri alması gerekiyor. (bulunduğum kurumda bunu uygulama/deneme şansım yok)
Bence sorunuzu güncelleyerek dışveri alma noktasını makro kodlarına uyarlama şeklinde adım adım çözüm arayın.
İyi çalışmalar.

Üst Alt