• Merhaba Ziyaretçi,
    4 Ağustos'a Kadar VIP Paket %50 İNDİRİMLİ (bir kere öde, ömür boyu kullan)
    İndirimden yararlanmak için resme tıklayın. 👇🏻
  • Sn. Ziyaretçi,
    PEAKUP E-Book & Makale & Videoları yayınlandı.

Yardım Bar grafiğinde hata çubukları nasıl gösterilir

purin

Yeni Üye
Katılım
28 May 2020
Mesajlar
2
En iyi yanıt
0
Puanları
1
Yaş
47
Konum
Zonguldak
Ad Soyad
Gülay Dilek
Merhaba,
Bir araştırmam için 8 madde sentezlemiştim. Bunlar a, b, c, d, e, f, g ve h olsun.
Bu her bir madde 0 mikrogram/ml (kontrol grubu, hiç madde yok yani), 10, 20 ve 50 mikrogram/ml konsantrasyonlarda hazırlanıp kanser hücresi üzerine uygulandı. Kanser hücresi üzerindeki etkinliğine bakılıp veriler alındı. Ortalamaları ve standart sapmaları hesaplandı.

Ben ortalama değerleri kullanarak bir grafik çizdim. Grafiğin üzerinde hata çubuklarını (standart sapmaları) göstermem lazım. Her maddenin her bir konsantrasyondaki ortalama değerinin bir de standart sapma değeri var. Bar grafiğini ortalama değerleri kullanarak çizdim ancak standart sapma değerlerini yapamıyorum. Şöyle ki; her çubuğun üzerine gelip mouse ile sağa tıklayıp değeri girince hata çubuğun boyu değişiyor. Mesela ben a maddesi için 0 mg/ml olan konsantrasyondaki stardart sapmayı girince a maddesinin 10 mg/ml konsanrasyondaki standart sapması da aynısı oluyor, dahası 20 ve 50 mg/ml dekiler de aynı oluyor. Çözüm bulamadım.
b maddesinin 0 konsantrasyondaki değerini girince 10, 20 ve 50 deki standart sapmaları da aynı oluyor. Oysa her bir sütunun standart sapmaları ayrı olmalı ama olmuyor. Bir sütunu seçtiğimde, grafik hangi maddenin sütununu seçti isem o maddenin diğer konsantrasyonlarını da işaretlenmiş gösteriyor. Bu arada Excel 2013 kullanıyorum ve Excelde de çok iyi değilim. Sorunumu nasıl çözeceğimi de bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Ekte Excel tablosunu örnek olması için gönderdim. İlk sayfada ortalama değerler vestandart sapmalar var. ikinci sayfada hata çubuklarını yapamadığım grafik var.
Şimdiden teşekkür ederim.
 

Ekli dosyalar

Üst Alt