• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Belirli Bir Kombinasyonu Search Edebilmek

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Arkadaşlar merhaba. Hazırlamam gereken önemli bir proje var. Excel'deki verilerin bir kombinasyonunu search edip listelemem gerek. Veriler excelde aşağıdaki gibi sıralanmış:
Görüntü.jpg

A sütununda binlerce veri sıralanmış.D sütununuda da o verilerin tarihi sıralanmış. Şimdi tüm satırlar için, aynı kombinasyonun geçmişte gerçekleştiği tarihi (yani D sütunundaki tarihi) veya kaçıncı satırda görüldüğünü search edip bularak, görüldüğü tarihi veya görüldüğü satırın değerini E sütununa listelemek istiyorum. Bu arada B ve C sütunlarında "1" ve "2" gibi değerler var. Eğer search edeceğimiz kombinasyondaki değerlerin yanında "1" veya "2 varsa o da kombinasyona dahildir. Peki kombinasyon nedir ? Yukarıda kalın harflerle belirtilmiş ardışık "Z-B-Y" var. "Y" bu sıralamanın öncesinde en son "x" in ardışığı olmuş. Ayrıca "Z" için B sütununda "2" olmalı ve C sütunu boş, "Y" için ise B ve C sütunlarında "1" yazılı olmalı. İşte bu kombinasyon en son hangi tarihte gerçekleşmiş (D sütunundaki tarih) veya kaçıncı satırda var, bunu E sütununa hemen "1 eylül"ün yanına yazacak. Tabi bu kombinasyonu tüm satırlar için oluşturup, search etmesi lazım. Mesela biz 6. satır için bu kombinasyonu tanımladık. 5. satır için farklı değerlerin yine aynı formatta ardışık durumu olacak. 5. satır için de aynı kombinasyonu oluşturup, serach ederek "5 eylül" tarihinin yanına yazacak. Bunun için nasıl bir formül oluşturulabilir excelde ? Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese mutlu günler diliyorum.

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Merhaba.
Sorularınızı, ekran görüntüsü yerine gerçek belgenizle aynı yapıda bir örnek belge üzerinden sormanız yerinde olur.
Ekleyeceğiniz örnek belgeyi;
-- muhtemel tüm seçeneklerin gerçekleştiği veriler içerecek,
-- bu verilere göre olması gereken sonuçların, olması gereken konumlarına elle yazıldığı,
-- elle yazılan bu sonuçların nasıl bulunduğuna ilişkin kısa net açıklamalar eklenmiş
şekilde hazırlamanızda yarar var.

Böylece daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Merhaba.
Sorularınızı, ekran görüntüsü yerine gerçek belgenizle aynı yapıda bir örnek belge üzerinden sormanız yerinde olur.
Ekleyeceğiniz örnek belgeyi;
-- muhtemel tüm seçeneklerin gerçekleştiği veriler içerecek,
-- bu verilere göre olması gereken sonuçların, olması gereken konumlarına elle yazıldığı,
-- elle yazılan bu sonuçların nasıl bulunduğuna ilişkin kısa net açıklamalar eklenmiş
şekilde hazırlamanızda yarar var.

Böylece daha hızlı ve net çözüme ulaşmanız kolaylaşır.
.
Cevabınız için teşekkür ederim. Verdiğim örnek zaten gerçek belge. Harf ve çeşitli ifadelerle tanımlanmış 21 adet unsur var. ve bu unsurların karşısında tarihler var ki bu tarihler özel bir istatistik hesaba göre yapılmış. Ben sadece tanımladığım kombinasyonun geçmişte gerçekleşme tarihlerini search ederek listelemek istiyorum. Bu şekilde 10binlerce satır var. ve dediğim gibi zaten şu an ortaya koyduğum şey başlı başına bir formül. Yani veri olarak kastettiğim "x, y, z" gibi kavramların başka bir karşılığı yok. 21 unsurun dağılımı, karşılığında tarihler ve onbinlerce satır var.. Umarım anlatabilmişimdir, herhangi bir açıklama, soru vs. yöneltirseniz cevaplayacağım. Tekrar çok teşekkür ederim.
NOT: Örnek olması için küçük bir excel dosyası ekliyorum. Mesela bakın orada 8 jun 2018' deki kombinasyonun aynısı, 2 march 2018' de görülmüş ve kombinasyonu oluşturan unsurları renkli olarak belirttim farkedebilmeniz için

Ekli dosyalar

• BELGE.xlsx
    8.9 KB · Görüntüleme: 8

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Tekrar merhaba.
Açıklamanızda yazdığınız "tanımlanmış 21 adet unsur", "sadece tanımladığım kombinasyon" ibareleri net değil sanırım.
Öncelikle bunların netleşmesi lazım bence.

Aranacak şey örneğin;
-- ardarda 2'li tekrarlanma mı >> 3-4 ve 15-16'ncı satırlardaki X-Y,
-- ardarda 3'lü tekrarlanma mı >> 5-6-7 ve 17-18-19'uncu satırlardaki Z-X-Y,
-- ardarda 5'li tekrarlanma mı >> 3-4-5-6-7 ve 15-16-17-18-19'uncu satırlardaki X-Y-Z-X-Y
Diyelim 5'li tekrarlanma diye bu soruyu netleştirdiniz ve buna göre arama yapılıp 19'uncu satır için, 7'nci satırdaki 02.03.2018 tarihi bulundu.
Bu eşleşme için yapılacak işlem nedir onu da netleştirmeniz lazım, sadece 19'uncu satırda C sütununa 02.03.2018 tarihi mi yazılacak?
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Merhaba,
Aslında çok basit fakat arkadaş çevremdekiler de dahil insanlar anlamakta güçlük çekiyorlar. Muhtemelen benim anlatımım biraz zayıf kalıyor. Baştan başlayalım: 19. satır için şablon oluşturuyoruz. 19. satıra baktık, "Y" var. "Y" den öncekiler yani 17. ve 18. satırlarda ne var ? "Z" ve "X". Yani "Z-X-Y" şeklinde sıralanmışlar. Şimdi 19. satırdan önce en son "Y" nerede var ? 16. satır. Öncesinde (15. satır yani) "X" var. "Z-X-Y" sıralaması olmalı ve "Y" nin en son görüldüğü satırda "X" in ardışığı olmalı. Bunu search ettik, aynı kombinasyon 2 martta var: "Z-X-Y" sıralaması var ve "Y" en son görüldüğü satırda "X" in ardışığı olmuş. İşte bu şablon oluşturma işini tüm satırlar için tek tek yapıp, en son gerçekleştiği tarihi (B sütunundaki tarih) bulup, C sütununda ilgili satırın karşısına yazılmalı. Kısacası ardarda 3'lü tekrarlama var, artı, üçüncü sıradaki eleman bu üçlü sıralama dışında en son hangi satırda kiminle ardarda olmuş, bu şekilde bir şablon oluşturacağız. Bu arada karışıklığı azaltmak için ilk mesajımdaki ekran görüntüsünde bulunan B ve C sütunlarını iptal ettim. Orada 1 ve 2 gibi bazı rakamlar da kombinasyona dahildi fakat artık değil. Teşekkür ederim...

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Basit-zor meselesi değil, gereksiz yazışma olmaması bakımından soru sordum.

Yanlış anlamıyorsam (istediğinizin 3'lü eşleşme olduğunu anlıyorum) aşağıdaki formülü C6 hücresine uygulayın ve aşağı doğru kopyalayın.
(
C6 hücre biçiminin
[$-13809]gg aaa yyyy;@ şeklinde ayarlığından emin olun)
(C1:C5 arasına formül uygulamanın anlamı yok, zira 3'lü eşleşme aranıyor ve bunun için 6 veriye ihtiyaç var)
=EĞERHATA(KAYDIR($B$1;TOPLA.ÇARPIM((($A$1:$A1&$A$2:$A2&$A$3:$A3)=A4&A5&A6)*(SATIR($A$3:$A3)))-1;0);"")

Son düzenleme:

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Emeğiniz için çok çok teşekkür ederim. Formülü denedim fakat iki ayrı sorun var: Birincisi, istediğim kombinasyonu search etmiyor. Verdiği tarihlerdeki şablon çok farklı. İkincisi geriye doğru search etmesi gerekirken, çok ilerideki bir tarihi de C sütununa yazıyor. Kusura bakmayın sizin de başınızı ağrıtıyorum, tekrardan bir dosya hazırladım ve tarihlerle veriler gerçek. Daha iyi anlayabilmeniz için C sütununa search edilecek kombinasyonun unsurlarını yazdım. Mesela; 10 jun 2018 ve eşdeğeri olan 3 march 2018’ i komple kırmızı renkle belirttim. Yine üstte 13 jan 2018 ve 13 october 2016 tarihlerini yeşil renkle belirttim. Bir de görsel olarak bakıp, gerekli kombinasyonları görebilirsiniz. Yani C sütununda verilenleri, B sütunundaki tarihlerde görebiliyorsanız, konu tamamen çözülmüş olacak. Kısaca üçlü sıralama olacak ve üçüncü sıradaki değer bu üçlünün dışında en son görüldüğü satırda hangi değerin ardışığı olmuş. Şablon bu şekilde olacak. Bu şablonun en son görüldüğü tarihi arıyoruz. Çok teşekkür ederim…

Ekli dosyalar

• Belge2.xlsx
    11 KB · Görüntüleme: 7

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Bir de aşağıdaki gibi işlem yaparak dener misiniz?

C6 hücresi seçili durumdayken formül çubuğuna aşağıdaki formülü yapıştırın,
işlemi ENTER ile değil CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

CTRL+SHIFT+ENTER uygulaması formülü dizi formülüne dönüştürür ve işlemi doğru yapmışsanız
formül kendiliğinden {.....} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.
Dizi formüllerinin olumsuz yanı; belgede böyle dizi formülü sayısı çok olduğunda ve/veya
formülün kapsadığı (işlem yaptığı) hücre aralığı büyüdüğünde belgede yavaşlamaya neden olmasıdır.
.
=EĞERHATA(KAYDIR($B$1;BÜYÜK(EĞER(A6=$A$3:A3;EĞER(A5=$A$2:A2;EĞER(A4=$A$1:A1;SATIR($B$3:B3))));1)-1;0);"")
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Bir de aşağıdaki gibi işlem yaparak dener misiniz?

C6 hücresi seçili durumdayken formül çubuğuna aşağıdaki formülü yapıştırın,
işlemi ENTER ile değil CTRL ve SHIFT tuşları basılı durumdayken ENTER tuşuna basarak işlemi tamamlayın.

CTRL+SHIFT+ENTER uygulaması formülü dizi formülüne dönüştürür ve işlemi doğru yapmışsanız
formül kendiliğinden {.....} gibi köşeli parantez arasına alınmış olur.
Dizi formüllerinin olumsuz yanı; belgede böyle dizi formülü sayısı çok olduğunda ve/veya
formülün kapsadığı (işlem yaptığı) hücre aralığı büyüdüğünde belgede yavaşlamaya neden olmasıdır.
.

.
Çok sağolun. Denedim, bu sefer herhangi bir hareket görülmedi excel dosyasında. Daha önceki formülde tarihler C' de sıralanıyordu fakat şu an hiç bir şey yok

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Örneğin D6 hücresine (hücre biçimini SAYI olarak ayrlayın) aşağıdaki formülü yine dizi formülüne dönüştürerek uygulayın ve aşağı kopyalayın.
Bu formülün sonucu ilgili hücreye gelecek verinin SATIR NUMARASIdır.
Bu formülü verme sebebim, kolay kontrol yapabilmeniz.
=BÜYÜK(EĞER(A6=$A$3:A3;EĞER(A5=$A$2:A2;EĞER(A4=$A$1:A1;SATIR($B$3:B3))));1)

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Örneğin D6 hücresine (hücre biçimini SAYI olarak ayrlayın) aşağıdaki formülü yine dizi formülüne dönüştürerek uygulayın ve aşağı kopyalayın.
Bu formülün sonucu ilgili hücreye gelecek verinin SATIR NUMARASIdır.
Bu formülü verme sebebim, kolay kontrol yapabilmeniz.
Çok teşekkür ederim. Formülü test ettim. Üçlü sıralamayı doğru olarak okuyor fakat diğer ikili sıralamada yanlış sonuç veriyor. Ör; Şablon (X-Y) ve (Z-B-Y) olsun. Bunu atıyorum "(Z-Y) ve (Z-B-Y)" olarak buluyor . Dolayısıyla verdiği tarihlerin % 85' i yanlış oluyor. Kısacası sadece üçlü sıralamayı search ediyor galiba.

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Zaman zaman söylerim: "soru sormak zor zanaat" diye.

-- 4 numaralı cevapta eşleşmeden kast edilenin ne olduğuna dair sorularıma,
sorduğum gibi net-ayrıntılı cevap vermek yerine uzun uzun örnek yazdınız,
-- 6 numaralı cevapta 3'lü eşleşme istenildiğini varsaydığımı belirttim ve son iki cevabımda da 3'lü eşleşmeye yönelik cevap oluşturdum,
-- yine 4 numaralı cevapta netleştirmeniz gerektiğini yazdığım;
"tanımlanmış 21 adet unsur", "sadece tanımladığım kombinasyon" ibarelerinin netleştirilmesi gerektiğini yazdım,

Bu haliyle konunun nihayete ermesi pek mümkün görünmüyor.
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Zaman zaman söylerim: "soru sormak zor zanaat" diye.

-- 4 numaralı cevapta eşleşmeden kast edilenin ne olduğuna dair sorularıma,
sorduğum gibi net-ayrıntılı cevap vermek yerine uzun uzun örnek yazdınız,
-- 6 numaralı cevapta 3'lü eşleşme istenildiğini varsaydığımı belirttim ve son iki cevabımda da 3'lü eşleşmeye yönelik cevap oluşturdum,
-- yine 4 numaralı cevapta netleştirmeniz gerektiğini yazdığım;
"tanımlanmış 21 adet unsur", "sadece tanımladığım kombinasyon" ibarelerinin netleştirilmesi gerektiğini yazdım,

Bu haliyle konunun nihayete ermesi pek mümkün görünmüyor.
.
Evet gerçekten zor. Söz konusu cevapta verdiğiniz eşleşme sorularının hepsinin yanıtı "hayır" olduğu için örnek vermeye çalıştım. Burada üçlü sıralamayı anlamışsınız. İşte burada üçüncü sırada bir değer var. Bu değer bu üçlü blok dışında daha önce de herhangi bir satırda görülmüş. İşte o görüldüğü satırda kimin ardışığı olmuş, bunu buluyoruz. Geçmişte ararken de "üçlü sıralama aynı olacak, aynı zamanda üçüncü sıradaki daha önceki satırında kimin ardışığı olmuşsa, orada da aynı unsurun ardışığı olacak" şeklinde bir search gerekiyordu.

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Anlamaya çalışıyorum ve son bir anlama denemesi daha yapayım.

-- Cevapladığınız kısmı zaten tam olarak anladığımı söyleyemem ve 3'lü eşleşme için verdiğim cevap istenilen sonucu üretiyor bence.

-- Cevaplamadığınız bir husus daha var; "tanımlanmış 21 adet unsur", "sadece tanımladığım kombinasyon" ibareleri.
Bu 21 unsur nedir, belgede herhangi bir yerde yazılı olacak mı?

-- Farkında mısınız bilemiyorum ama bir husus da; B sütununda yer alan verilerin önemli bir kısmının TARİH gibi görünse de tarih OLMADIĞI.
Bunu anlamak için basitçe; örneğin K1 hücresine =YIL(B1) formülünü yazıp aşağı doğru kopyalayın.
Göreceğiniz gibi bu formülün sonucu çoğu satırda HATA verecek, çok az bir kısmında SAYI sonucunu alacaksınız.
HATA sonucu alınan satırlarda B sütunundaki değerler TARİH değil, SAYI sonucu aldıklarınız TARİH oluyor.
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Evet sadece 3'lü eşlemeyi arıyorsak, doğru olarak search ediyor. "tanımlanmış 21 unsur" A sütununda yazılan verilerin çeşididir. yani 21 adet "harf" var sürekli dağınık olarak kendini tekrar eden. Bu, direkt formülle alakalı değil. Sadece bilgi vermek için belirttim. B kısmındakilerin hiç birisi dediğiniz gibi "tarih" değil. Fakat oluşturduğunuz formülü 30200 sütunda denedim, C sütununa yazılanların tamamına yakını tarihti, çok azı rakam şeklindeydi (Ör;42321 gibi)

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
-- Yazmayacaktım ancak dayanamadım (umarım yanlış anlamazsınız).
Kullandığınız şu "search etme" ibaresi yerine ARAMA deseniz daha güzel olmaz mı sizce de?
Türkçe konuşan iki kişi, birbiriyle neden kendi dilinde iletişim kurmasın değil mi?

-- Konuya dönecek olursak; sonuçta "çözüldü" veya "tamam" gibi bir cevap vermiş değilsiniz.
Eşleşmenin 3'lü olduğu vrsayıldığında verdiğim formül istenilen sonucu üretiyor, bu netleşti.

-- 4 numaralı cevabımda sorduğum tüm seçenekler için (örnek belgeden anlaşılan 2'li, 3'lü, 5'li eşleşme),
14 numaralı cevapta HAYIR cevabını verdiniz. Bu durumda kaçlı eşleşme aradığınızı hala netleştirmediğiniz sonucu çıkıyor.

-- O zaman eşleşmenin nasıl yapılacağını, ya tam ifade edemediniz, ya da ben anlayamadım demektir.

-- Belki de (sadece fikir tabi); 21'den geriye doğru, herbiri için oluşturulacak formül başka sütuna uygulanmak üzere,
tüm eşleşme sayısı seçenekleri için C sütunundan sağa doğru 21 sütuna formül uygulayıp
meseleyi ondan sonra yeniden değerlendirmek en doğrusu.

-- Konuyu "Excel Yerleşik Fonksiyonlar (Formüller)" açmışsınız ancak, büyük veri yığını olduğundan söz ettiğinize göre;
bir seçenek de makro ile çözüm (beni aşar mı aşmaz mı bilemem) aramak olabilir.
Ancak; makro ile çözüm için öncelikle konunun/ihtiyacın tam olarak anlaşılması/netleşmesi gerekiyor.

Bunca uzun cevapları, el attığım/ilgilendiğim/sonucunu merak ettiğim konuyu çözüme ulaştırmadan bırakmak istemediğim için yazıyorum.
.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Evet belki de makro ile çözmek daha uygun olurdu fakat formül de işgörebiliyor. İyi işleyen üçlü eşleşme formülüne eklenti yaparak ancak sorun çözüme kavuşacaktır. Burada da ben tarif edemedim gerekli kısmı. Excel bilmeyen bir kaç kişiye de aynı şekilde tarif ettim. Sonra da "ne anladınız anlatın bakalım" dedim. Hepsi anlamış. Tabi anlayana kadar da biraz kafaları karıştı. Aslında zor bir tarafı yok.

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Sorunuzu anlayan o birkaç kişiyi tebrik ediyorum.
Umarım bana da "ne anladın hadi anlat bakalım" demiyorsunuzdur.
.
Yok estağfurullah öyle düşünmeyin :) Ben tam tersi kendi anlatabilme durumumu değerlendirmek için sordum. Yani aynaya bakmak gibi bir şey. Bu arada konuyu çözdüm. Emeğiniz için, ayırdığınız zaman için size tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. Bu arada başlığı "Çözüldü" olarak revize ettim fakat forum yöneticileri bu durumu işleme koymadı. Anladığımı kadarıyla başlık altındaki cevaplarda sorunun çözülmesi gerekiyordu.

Üst Alt