• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Birbirine bağlı açılır listeler oluşturma

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
Ekte sunduğum tablonun GİRİŞ kısmında açıklamalar var. Orada yapmak istediklerimi anlatmaya çalıştım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• GR.FR.02 GÜVENLİK RAPORLAMA SİSTEMİ KAYIT FORMU - GRS UYUMLU - Kopya.xlsx
    986.4 KB · Görüntüleme: 10

ozkansabanci

Excel VBA Developer
Uzman
En iyi yanıt
7
Web sitesi
analistadam.com
Ad Soyad
Özkan Sabancı
Office Vers.
Microsoft 365 Apps for enterprise TR
Ekte sunduğum tablonun GİRİŞ kısmında açıklamalar var. Orada yapmak istediklerimi anlatmaya çalıştım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,

Veri doğrulama olayını araştırmanızı tavsiye ederim.

İyi Çalışmalar.

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
Merhabalar. Veri doğrulama ve liste işlemi tamam. ancak Orada yapmak isteyip yapamadığım şu. A sütunundaki listeden seçim yapıldığında C sütununda A daki seçime uygun bir açılır liste olması. C Deki listede bir seçim yapılınca D sütununda ayrı bir liste olması gibi. Güvenlik raporlama ile ilgili örnek vereyim. A sütununda İLAÇ HATALARI' nı açılır listeden seçtim diyelim. C sütununda MUHAFAZA-İSTEM-TRANSFER ve örnekte verdiğim diğer seçeneklerin olması. C sütununda diyelim İSTEM seçildiğinde de D sütununda YANLIŞ İLAÇ İSTEMİ- HATALI DOZ vs gibi farklı seçeneklerin liste halinde açılması. yani bu tablolar birbirine bağlı olarak çalışması. böyle birşey mümkün olursa çok işime yarayacak. grs sağlık gov tr adresine bildirim yapılıyor. ve buna uygun şekilde biz de depolama yapıyoruz. Teşekkür ederim.

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
şimdi size yazdıktan sonra tekrar baktım. veri doğrulamada birbirine bağlı listeler oluşturma şeklinde bir yazı buldum. orada ad tanımla ile iki liste var. TÜRKİYE seçince şehirler ona göre, ALMANYA seçince şehirler listesi ona göre çıkıyor. ben de yapmaya çalıştım. listeleri oluşturup ad tanımladım. Ancak DOLAYLI fonksiyonu ile bağlantı da bir hata yapıyorum sanırım.

leguminosea

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Erhan ÖZER
Office Vers.
2019 Pro Plus 64 TR
Her DÖF numarasında farklı hatalar olacağını varsaydım.
Eğer böyle değilse tekrar düzenleyelim dosyayı.
Buna göre;
HATA1 Sayfasını her DÖF numarası için hazırlayın ve HATA2, HATA3 ...(HATA ve Rakam arasında boşluk bırakmadan) şeklinde isimlendirin.
Her yeni HATAx sayfasındaki A2 hücresini yeni DÖF numarasına denk gelecek şekilde formülü güncelleyin.
Dosyanız ektedir.

Ekli dosyalar

• GR.FR.xlsx
    913.8 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
Sistemi inceledim. tam düşündüğünüz gibi her döf için farklı hata kodları ve detayları var. bunları taşı kopyala yaparak çoğaltıp hazırladım. Orada tek güncellenecek yer HATA2 şeklinde taşı kopyala yapmak ve Oradaki A2 hücresindeki "B6" yazan yeri numaraya göre güncellemek ve yeni hata isğimlerini ilgili yerlere yazmak . bunlar tamam. Ancak, GİRİŞ sayfasında seçim yapınca HASTA GÜVENLİĞİ, İLAÇ GÜVENLİĞİ gibi HATA VE HATA DETAY kısımlarında değişiklik olmuyor. VEri doğrulama yerinde de formül olduğu için oralara da dokunmadım. hata nerede olabilir.

leguminosea

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Erhan ÖZER
Office Vers.
2019 Pro Plus 64 TR
Sanırım oluşturduğunuz her yeni hata sayfası için yeni ad tanımlamalarını yapmayı unuttunuz.
Ayrıca aşağıdaki düzeltmeleri yapın.

Giriş H sütunu için Veri doğrulama Kaynak formülü,
Kod:
=DOLAYLI(EĞER(B11="";"";"HATA"&KAÇINCI(B11;SABİTLER!B$6:B$40;0)))
Giriş I sütunu için Veri doğrulama Kaynak formülü,
Kod:
=DOLAYLI(EĞER(B11="";"";"HATA"&KAÇINCI(B11;SABİTLER!B$6:B$40;0)&"İŞLEM"&KAÇINCI($H11;DOLAYLI("HATA"&KAÇINCI(B11;SABİTLER!B$6:B$40;0)&"!A$5:A$40");0)))

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
Şimdi ben formülleri kopyaladım ancak çalıştıramadım. Burada ad yöneticisinden HATA2 diye bir şey yoktu. onu da ekledim. 2. satırda var sadece formül örnek olarak veri doğrulama kaynağı ekledim. HATA2 sayfasını da yaptım. orada test olrak aaa bbb ccc şeklinde demeler yaptım. ama bulamadım. örneği ek olarak koydum. Uğraşıyorum, ancak çözemiyorum. sistem olarak çok kolay olacak. hasta, çalışan, ilaç, laboratuvar ve cerrahi var. bunlara HATA1-2-3 şeklinde yaparım. içeriklerini de anladım. ilk sütun üst başlık. diğer sütunlar yukarıdan aşağıya 1-2-3 diye sıralanıyor. Veri doğrulama ve kaynaklarda tamam . en son ustayı görmeden olmayacak galiba. teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• GR.FR (1) FORMÜL DÜZENLEMELİ.xlsx
    929.4 KB · Görüntüleme: 4

leguminosea

Yeni Üye
En iyi yanıt
5
Ad Soyad
Erhan ÖZER
Office Vers.
2019 Pro Plus 64 TR
HATA1 ve HATA2 için düzenlenmiş dosya ektedir.

HATABOŞ sayfasını DÖF sayısı kadar çoğaltarak HATA3,HATA4...diye isimlendirin.
HATA1 veya HATA2 den çoğaltmayın. Bu sayfalarda ad tanımlaması bulunduğundan karışıyor.
Sonrasında her yeni HATA sayfasında A2 hücresini güncelledikten sonra ad tanımlamalarını diğerleri gibi yapın.

Mesele HATA3 sayfası için;
--A2 hücresini güncelleyin.
--A3:A40 aralığını seçin,sağ tık, ad tanımla, enter.
--diğer sütunlar (işlemler) için tekrarlayın.

Ad yöneticisine tıkladığınızda kapsam kısmında Çalışma Kitabı yazıyor olmalıdır.
Her HATA sayfası için 1 Adet üst kod ve 8 adet işlem için ad tanımlanmış olmalı.

Ekli dosyalar

• GR.FR.xlsx
    920.9 KB · Görüntüleme: 16

think15

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
halil şengün
Sizi çok uğraştırdım. Kusura bakmayın öncelikle. Her defasında ayrıntılı bir şekilde anlatıyor ve tamamlıyorsunuz. Çok teşekkür ederim. Ellerinize ve emeklerinize sağlık. İyi çalışmalar.

Üst Alt