Makale Çalıştırabilir Prod Id Listesi

Zeki Gürsoy

Uzman
Katılım
7 Haz 2018
Mesajlar
40
En iyi yanıt
0
Puanları
18
Konum
Sakarya-Hendek
Ekli dosya ile bilgisayarınızda kayıtlı olan Prod Id listesini çekebilirsiniz.

Bir prog id 'yi, geç bağlama (Late Binding) yöntemi olan CreateObject fonksiyonu ile çalıştırabiliyoruz. CreateObject, verilen prog id' yi önce kayıt defterinde arar, bağlantılı olduğu dll, ocx veya tlb dosyasını belleğe yükleyerek size nesne olarak hazır hale getirir. Bundan sonraki iş, nesnenin (sınıfın) üyelerini ezbere biliyor olmak veya üye listesinin bir yere not edilmiş bilgilerinden yardım alarak üyelerin çağırılmasıdır.

İlk defa kullanacağınız bir prog id'nin üyelerini öğrenebilmek için bağlantılı olduğu dll,ocx, tlb dosyasını referans ekleyerek Object Browser' dan öğrenebilirsiniz; veya internetten araştırabilirsiniz. Bazı dll' lerin arayüzü (Interface) yalnızca geç bağlama ile çalışabilir. Bu, dll' i yazan kişinin keyfi kararına bağlıdır. Genelde AutoDual olur; yani hem erken, hem de geç bağlamaya izin verir.

Prog Id'ler, HKCR (HKEY_CLASS_ROOT) anahtarı altında bulunur ve genel bir listedir. 32 bit işletim sistemine sahipseniz, bu prog id 'lerin tamamını kullanabilirsiniz. İşletim sistemi 64 bit ise, söz konusu genel prog id 'nin altında buluna Class Id, HKCR\WOW6432Node düğümü altında aranır. Eğer varsa, aynı zamanda 32 bit Excel ile de kullanılabilir demektir. Bunu çalışma zamanı öğrenmek isterseniz, CreateObject fonksiyonu ile çağrılması sonucu ActiveX Can't CreateObject gibi hata alabilirsiniz. Söz konusu prog id 'nin mevcut Excel mimariniz (32 veya 64 bit) ile kullanılamayacağı anlamına gelir.

A sütununda bu şekilde çalıştırılabilir tüm Prod Id'leri listeleyebilirsiniz.

activex-prod-id.png
.
 

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Admin

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
1,148
En iyi yanıt
9
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.excelarsivi.com
Ad Soyad
Excel Arşivi
Bilmediğimiz ve kullanmadığımız daha o kadar çok nesne var ki..
Sayenizde bunu bir kez daha hatırlamış olduk.
Ellerinize, emeğinize sağlık. (y)
 
Üst Alt