• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım combobox rowsource formül kullanma sürekli kayıt

TUĞBA

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
TUGBİNA
Office Vers.
360
Merhabalar;

vba macro konusunda oldukça yeniyim

Benim 3 adet sorum olacak:

1-combobox rowsource a başka bir comboboxtan gelen veriye bağlı dolaylı formülünü kullanmak:
KALITE VERI ISLEME adlı Excel sayfasına veri ekleyen "UserForm1" olarak tanımlanmış bir User Form'um var.
ComboBox4 RowSouce ise Ad Yöneticisinde "Birimler" olarak tanımlanmış bir dinamik bir liste .
ComboBox6 ise ComboBox 4' ile dolaylı olarak ilişkili listeler. Yani veri doğrulama işlemini kullansaydım hücreye Liste kaynağı olarak
=DOLAYLI(Birimler) yapacaktım.
ComboBox4 te seçim yaptığımda ComboBox6 daki listenin seçilen birime göre dolaylı olarak değişmesini istiyorum.

2-SİPARİŞİ GETİR BUTONUCommandButton3
Yine formda TextBox4 te sipariş no var (000000002110011 formatında) Genelde metin olarak göstermek zorunda kalıyorum başındaki 0 lardan ötürü.0 lar mecburi.
TextBox4 a sipariş noyu yazıp SİPARİŞİ GETİR CommandButton3 e bastığımda bana KALITE VERI ISLEME Excel sayfasında B sutünunda yer alan tüm ilgili sipariş noya ait verileri listelemesini istiyorum.

3-KAYDET BUTONU CommandButton1
Benim kaydet butonum kaydettikten sonra aynı userform üzerinde yeni bir veri girmek istediğimde sırayı atlamadan bir önceki üzerindeki, veriyi değiştiriyor. Yapmak istediğim kaydet butonuna basınca KALITE VERI ISLEME exceline kayıt yapsın ve veriyi kaydettikten sonra userform daki verileri silsin. bende yeni veri gireyim ve bir alt satıra eklesin.

Şu ana kadar yazdığım kod şu şekilde.

Private Sub CommandButton1_Click()
Dim i As Integer
i = 1
While ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("A" & i).Value <> ""
i = i + 1
Wend
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("A" & i).Value = TextBox1.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("M" & i).Value = TextBox2.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("H" & i).Value = TextBox3.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("B" & i).Value = TextBox4.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("J" & i).Value = TextBox5.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("V" & i).Value = TextBox6.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("U" & i).Value = TextBox7.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("W" & i).Value = TextBox8.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("AD" & i).Value = TextBox9.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("Z" & i).Value = TextBox10.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("AA" & i).Value = TextBox11.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("AB" & i).Value = TextBox12.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("F" & i).Value = ComboBox1.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("N" & i).Value = ComboBox2.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("I" & i).Value = ComboBox3.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("O" & i).Value = ComboBox4.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("P" & i).Value = ComboBox5.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("Q" & i).Value = ComboBox6.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("R" & i).Value = ComboBox7.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("G" & i).Value = ComboBox8.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("S" & i).Value = ComboBox9.Value
ThisWorkbook.Worksheets("KALITE VERI ISLEME").Range("T" & i).Value = ComboBox10.Value
End Sub

Private Sub CommandButton2_Click()
Unload Me
End Sub

Private Sub CommandButton3_Click()

End Sub

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

congueror

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
fatih fatih
Office Vers.
2019
örnek dosyanız ile paylaşırsanız daha hızlı yanıt alabilirsiniz .
temzilemek için benim kullandığım kod diğerleri içinde dosyanızı görmeden birşey diyemem hangi sutunlarda hangi biligileri nerelere çekmek isitiyoyrsunuz vb .

C++:
Sub TextboxTemizle()

Dim c As Control

For Each c In Form.Controls

If TypeName(c) = "TextBox" Then

c.Value = ""

End If

Next c

End Sub

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt