Makale DOEVENTS

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
1,318
En iyi yanıt
11
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Versiyon
Office 365 TR+EN
DOEVENTS

Sistemin diğer olayları işlemesine izin vermek için yürütmeyi duraklatır.

Açıklamalar
* DoEvents işlevi her zaman sıfır döner.
* DoEvents, denetimi işletim sistemine geçirir. İşletim sistemi, olaylar sırasındaki olayları işledikten ve SendKeys kuyruğundaki tüm anahtarlar gönderildikten sonra kontrol döndürülür.
* DoEvents, bir kullanıcının bir dosyayı aramayı başlattıktan sonra, örneğin bir dosyayı aramayı iptal etmesine izin vermek gibi basit şeyler için çok kullanışlıdır. Uzun süren süreçler için, işlemcinin bir Timer kullanılarak veya bir ActiveX EXE bileşenine devredilmesiyle daha iyi bir hale getirilmesi sağlanır. İkinci durumda, görev uygulamanızdan tamamen bağımsız olarak devam edebilir ve işletim sistemi birden çok görevi yerine getirir.
* İşlemciyi geçici olarak bir olay prosedüründe verdiğinizde, ilk çağrının geri gelmesinden önce prosedürün kodunuzun farklı bir bölümünden tekrar yürütülmediğinden emin olun; Bu öngörülemeyen sonuçlara neden olabilir. Buna ek olarak, diğer uygulamalar kontrolünüzün gerçekleştiği süre boyunca öngörülemeyen şekillerde prosedürünüzle etkileşimde bulunabiliyorsa DoEvents kullanmayın.

Örnek Kullanım
PHP:
Sub ExcelTurkey()
  sure = 3
  basla = Timer()
  Do While Timer() < (basla + sure)
    DoEvents
  Loop
  bitir = Timer
  totaltime = bitir - basla
  MsgBox totaltime & " saniye sürdü."
End Sub
 
Üst Alt