• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım DOLAYLI'yı düze çevirme

incsoft

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ufuk İNCE
Office Vers.
Office 2019 Professional
Arkadaşlar =DOLAYLI("'[2019-01--T.xlsm]"&GÜN(J2)&"'!$AB$4") şeklinde kullandığım formüllerim var J2 dekine göre otomatik olarak her gün değişiyor ancak bu seferde bunun karşılığı olan dosyaların açık olması gerekiyor. ='[2019-01--T.xlsm]23'!$AB$4 bu şekilde yaptığım açık olmasına gerek kalmıyor ancak her gün 23' leri 24' bir sonraki gün 24' leri 25' şeklinde değiştirmem gerekiyor. Dosyalar kapalı olmasına rağmen verileri çekebilmek için =DOLAYLI("'[2019-01--TORNA.xlsm]"&GÜN(J2)&"'!$AB$4") şeklinde başka nasıl bir formül kullanabilirim?

Ömer BARAN

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ömer BARAN
Merhaba.
Bildiğim kadarıyla DOLAYLI işlevini kullandığınızda, sizin de belirttiğiniz gibi; ilgili dosyanın açık olması şart.
Pratikten bir çözüm önerisinde bulunayım (konu Formüller bölümüne açıldığı için formül ile uygulanacak bir çözüm olacak).

Anladığım kadarıyla, veri alınacak dosyada ayın günlerini isim olarak kullandığınız (1, 2, 3 ....gibi ) sayfalar mevcut ve
bu sayfaların sabit bir hücresindeki (AB4) veriyi kullanmak istiyorsunuz.

Ben olsam DOLAYLI işlevini kullanarak formül yazılan belgede, uygun bir alana/sayfaya;
31 adet hücreye 1 kez ='[2019-01--T.xlsm]1'!$AB$4 , ='[2019-01--T.xlsm]2'!$AB$4 .... şeklinde formülleri uygulardım.
Bu formülerin uygulandığı belge açıkkken bir kez, VERİ menüsündeki
Bağlantılar >> Bağlantıları Düzenle >> Başlangıç Komutu >> Uyarıyı görüntüleme ve Bağlantıyı Güncelleştir
yolunu izleyerek veri güncellemesini otomatik hale getirirdim.

Sonra da bu alana atıf yapan formüllerde de güne ait veriyi kullanırdım.

Tercih sizin tabi.
.

incsoft

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ufuk İNCE
Office Vers.
Office 2019 Professional
Merhaba.
Bildiğim kadarıyla DOLAYLI işlevini kullandığınızda, sizin de belirttiğiniz gibi; ilgili dosyanın açık olması şart.
Pratikten bir çözüm önerisinde bulunayım (konu Formüller bölümüne açıldığı için formül ile uygulanacak bir çözüm olacak).

Anladığım kadarıyla, veri alınacak dosyada ayın günlerini isim olarak kullandığınız (1, 2, 3 ....gibi ) sayfalar mevcut ve
bu sayfaların sabit bir hücresindeki (AB4) veriyi kullanmak istiyorsunuz.

Ben olsam DOLAYLI işlevini kullanarak formül yazılan belgede, uygun bir alana/sayfaya;
31 adet hücreye 1 kez ='[2019-01--T.xlsm]1'!$AB$4 , ='[2019-01--T.xlsm]2'!$AB$4 .... şeklinde formülleri uygulardım.
Bu formülerin uygulandığı belge açıkkken bir kez, VERİ menüsündeki
Bağlantılar >> Bağlantıları Düzenle >> Başlangıç Komutu >> Uyarıyı görüntüleme ve Bağlantıyı Güncelleştir
yolunu izleyerek veri güncellemesini otomatik hale getirirdim.

Sonra da bu alana atıf yapan formüllerde de güne ait veriyi kullanırdım.

Tercih sizin tabi.
.

Dosya çalışma sistemi bu hocam. 1 dosyada farklı farklı hücrelerde formüller var ve başka dosyalardan veriler çekmektedir.

1551162446289.png

incsoft

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ufuk İNCE
Office Vers.
Office 2019 Professional
dosyam ekte arkadaşlar

Ekli dosyalar

• kontrolsoru.xlsm