• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım düşeyara kullanarak kaynak sayfadan data çekmek;

denizer

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
deniz erdoğan
excel de birtakım uygulamalara yeni başladım; yatayara ve kaydır formülleri ile çekebildiğim datayı düşey ara ve indis ile çekebilmem mümkün mü ? birde bu yatay ara ve düşey ara ile ilgili birkaç uygulama dosyası olanlar benimle paylaşabilir mi rica etsem), teşekkürler

Ekli dosyalar

• excelforum(düşeyara).xlsx
    14.5 KB · Görüntüleme: 13

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
soru1 sayfasında D2 hücresine;
=İNDİS(soru1kaynak!A:F;KAÇINCI("Tutar ( aylık )";soru1kaynak!A:A;0);KAÇINCI(B2;soru1kaynak!$A$1:$F$1;0))
Formülünü uygulayıp aşağı doğru çoğaltın.
İyi çalışmalar.

denizer

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
deniz erdoğan
indis çalıştı evet))) teşekkür ederim, düşeyara ile bulunabşlme durumu var mı peki?

KarıncaZ

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Zülfü YORULMAZ
Office Vers.
Office 365 TR
Merhaba
Söylemiş olduğunuz İNDİS , YATAYARA , DÜŞEYARA formülleri arama başvur için kullanılıyor.

İNDİS in iki farklı kullanımı mevcut, benim kullandığım aşağıdaki hali. Kullanımı ve yazımı basit.
=İNDİS(dizi;SatırSayısı;SütunSayısı)
dizi = Tablonun başlıkları dahil tamamı
SatırSayısı = Başlık dahil aradığınız verinin kaçıncı olduğu. Zaten bu kısım aranan veriye göre KAÇINCI formülüyle belirleniyor. =KAÇINCI(ArananDeğer;ArananDiziİeşleştirmeTürü)
SütunSayısı = Tablodaki kaçıncı başlığın verisini getirmek istediğinizdir. Tablodaki başlığın sırasıdır. Buda KAÇINCI formülüyle bulunabilir.

Bir anlamda verinin tam x ve y koordinatları belirtilerek yapılır. Gelmesini istediğiniz verinin aranan verinin solunda yada sağında olup olmamasının bir önemi yoktur.

YATAYARA formülü de indis gibi çalışır, Tablonun Başlıklarına göre istenen veriyi düşeyde arayıp bulur. Burada da SatırİndisSayısı KAÇINCI formülüyle bulunur. Başlıklara baktığı için yine İNDİS te olduğu gibi verinin sağında yada solunda olmasının bir önemi yoktur.

DÜŞEYARA formülünde en önemli kıstas Getirmek istediğiniz verinin mutlaka aradığınız değerin SAĞINDA olması gerektiğidir. Solundaki değerlere erişim sağlamaz.

YATAYARA ve DÜŞEYARA da veriler Sıralı ise ( A dan Z ye) TAM EŞLEŞME yerine YAKLAŞIK EŞLEŞMEYİ seçbilirsiniz, böylelikle çok ama çok hızlı sonuç alırsınız. Küçük verilerde bu pek hissedilmez ancak büyük verilerle çalışıyorsanız farkı hemen görürsünüz.

Dosyanızda Paketler Başlıklarda bulunuyor. Bu nedenle DÜŞEYARA ile getirilemez. Her bir ütün için her bir Pakete göre tutarlarını Düşeyde yani Sütunda yazarsanız bu formülle de getire bilirsiniz.

Arama başvuru yaparken kullana bileceğiniz diğer formüller VSEÇ ile başlayan formüller, DİZİ FORMÜLLERİ ve Office 365 kullanıyorsanız yeni eklenen FİLTRE gibi formülleri kullana bilirsiniz.

Makaleyi incelemenizi tavsiye ederim. Makale İçin Tıklayın

Esenlikler dilerim. İyi çalışmalar.

Üst Alt