• Merhaba Ziyaretçi,
  Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

  Abone Olun
 • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

  Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
  Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
  Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

  👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Makale Excel’de Hata Mesajlarının Çeşitleri ve Anlamları

Bu Makale Yararlı Oldu mu?

 • Evet

 • Hayır


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

gicimi

Yeni Üye
Katılım
18 Haz 2018
Mesajlar
64
En iyi yanıt
0
Puanları
18
Yaş
36
Konum
Ankara
Ad Soyad
Hüseyin Yılmaz
Office Vers.
Office 2016 Pro
Merhaba;
Excel’de bazen yaptığımız işlemlerde karşımıza çeşitli hata mesajları çıkmakta. İşte bu hataların çeşitlerini ve ne manalara geldiğini bu yazımızda işlemeye çalışacağım. Hemen ilk ve en sık karşılaştığımız hatamızdan başlayalım.

Excel #YOK Hatası ne demektir?

#Yok hatası, bir formülde veya bir işlevde kullanılamayan değerle karşılaşıldığında göreceğimiz bir hata türüdür.
Çalışma kitabımızda veya sayfamızdaki hücrelerde, henüz kullanılamayan veriler varsa, bu hücrelere #YOK girerseniz böylece bu hücrelere başvuran hücreler, bir değer hesaplamayı denemek yerine #YOK hatası verecektir.

Excel #AD? Hatası ne demektir?

#AD? hatası, hücredeki metni tanımadığı, anlamlandıramadığı zaman göreceğimiz bir hata türüdür.
Bu hatanın en çok karşılaşıldığı durumlardan birisi, kullandığımız formüllerde metinleri tırnak içine almayı unuttuğumuzda ortaya çıkar. Elbette başka durumlarda da karşımıza bu hata değeri çıkmakta. Örneğin Hücrelere verdiğimiz isimler, formüllerde yanlış, eksik veya hatalı girildiğinde, yada isimler değiştiğinde, silindiğinde bağlı olan diğer formüllerde bu hata karşımıza çıkabilir.

Excel #### Hatası ne demektir?

#### hatası, excel’in en kolay hatası diyebiliriz. Sütun genişliği yetmediği aynı zamanda da tarih ve saat formüllerinde – değeri döndürdüğü zaman göreceğimiz bir hata türüdür.Bu hata sütun genişliği yeterli gelmediği durumlarda sütün genişliğini biraz daha açtığınızda ortadan kalkacaktır. Tarih ve Saat formüllerinde de – değer verdiğinin işaretidir. Formülümüzü düzelttiğimiz de hata ortadan kalkacaktır.

Excel #BOŞ! Hatası ne demektir?

#Boş! hatası, Kesişmeyen iki alanın kesişimini belirttiğiniz zaman oluşur. Kesişme işleci, başvurular arasındaki boşluk karakteridir.
Yanlış bir aralık işleci veya yanlış bir hücre başvurusu kullanma. Kesişmeyen iki alana başvurmak için, birleşim işlecini, yani virgül (,) kullanın. Örneğin, formül iki aralığı topluyorsa, iki aralığın bir virgülle ayrıldığından emin olun (TOPLA(B1:B10,D1:D10)). Virgül geçilirse, Microsoft Excel her iki aralıkta ortak olan hücreleri toplamaya çalışır, ancak, B1:B10 ve D1:D10 aralıkları kesişmediği için, ortak hiçbir hücreleri yoktur.Aralıkların başvurusundaki yazım hatalarını denetleyin.

Excel #SAYI/0! Hatası ne demektir?

#sayı/0! hatası, Bölme işleminde karşılaştığımız bir hata türüdür.
Bu hata bölen sayısının 0’a eşit olduğu durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Yani B1 hücresine 10 C1 hücresine ise 0 değerini verip D1 hücresinde =A1/B1 gibi bir formül uygularsak karşımıza #SAYI/0! hatası çıkacaktır.

Excel #DEĞER! Hatası ne demektir?

#DEĞER! hatası, başvurulardaki sıkıntılardan kaynaklanan bir hata türüdür.
Bu hata, genelde formülümüzü yazarken yaptığımız ufak eksikliklerde karşımıza çıkar. Excel bu tarz hataları öncelikle kendi düzeltmek ister ve bunu bize bildirir. Yada fonksiyonlardaki hücre değerleri, fonksiyonun yada formülün amacına uymadığında karşımıza çıkacaktır. Örneğin, A1 hücresinde bir “metin” var ve B1 hücresinde ise rakam 10 mevcut olduğu halde bu iki hücreyi toplamak istediğimizde =A1+B1 karşımıza bu hata yani #DEĞER! çıkacaktır.

Excel #BAŞV! Hatası ne demektir?

#BAŞV! hatası, bir hücre başvurusu geçerli değilse göreceğimiz bir hata türüdür.

Bu hata daha çok birbirinden virgülle ayrılmış olarak her hücreye tek tek başvurarak oluşturulan formülde satır veya sütun silinirse karşımıza çıkacaktır. Örneğin; =TOPLA(A1,B1,C1) gibi bir formülde B1 hücresi silindiğinde =TOPLA(A1,#BAŞV!,C1) olacaktır.

Excel #BOŞ! Hatası ne demektir?

#Boş! hatası, Kesişmeyen iki alanın kesişimini belirttiğiniz zaman oluşur. Kesişme işleci, başvurular arasındaki boşluk karakteridir.
Yanlış bir aralık işleci veya yanlış bir hücre başvurusu kullanma. Kesişmeyen iki alana başvurmak için, birleşim işlecini, yani virgül (,) kullanın. Örneğin, formül iki aralığı topluyorsa, iki aralığın bir virgülle ayrıldığından emin olun (TOPLA(A1: A10,C1 : C10)). Virgül geçilirse, Microsoft Excel her iki aralıkta ortak olan hücreleri toplamaya çalışır, ancak, A1 : A10 ve C1: C10 aralıkları kesişmediği için, ortak hiçbir hücreleri yoktur.Aralıkların başvurusundaki yazım hatalarını denetleyin.

Son Olarak Bu hata değerlerini veya hata göstergelerini gizlemek için;

Yukarıda bahsettiğimiz hata değerlerinin bazı durumlarda görmezden gelmek gerekebilir. Bu gibi durumlarda genelde hata değeri çıkarmak yerine 0 değeri vermek en mantıklısıdır. Bunun için kullanacağımız formül yada fonksiyonun kullanımı ise
=EĞERHATA(istediğiniz formülü buraya girin;0) şeklindedir.
 
Üst Alt