Çözüldü Exceldeki Dataların Satır Karşılığını Bulma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tayfun1992

Yeni Üye
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
32
En iyi yanıt
0
Puanları
8
Yaş
27
Konum
Yenibosna
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Arkadaşlar merhaba,
Eğer mümkünse bir excel formülü konusunda yardımınızı rica edecektim. Aşağıda ekran görüntüsü var. Sütun A' da "a" ve "d" türünden değerler var. B sütununda ise kronolojik sıralanan tarihler, C' de ise saatleri var. Sütun D' de ise bu tarihlere eşdeğer nitelikteki tarihler, E' de saatler var. Burada bir search yapmak istiyorum. Örnekler vererek nasıl yapılacağını açıklamak istiyorum:
1- D sütununda 50. satırda yazan tarih ve saat, B sütununda kaçıncı satırda olduğunu buluruz. Diyelimki 20. satırda. Bulunduğu satır ve önceki satırın -yani 19.satır- A sütunundaki değerini bulup, 50. satırın F sütununa "ad" formatında yazacağız.
2- Daha sonra 48. ve 50. satırın A sütunu değerleriyle, 49. ve 50. satırın F sütunu değerlerini birleştirip 50. satırın G sütununa yazarız. "abaada" şeklinde altı adet değer oluşacak.
3- Son olarak 20. satırın G sütununda yazan değerle, 50. satırın G sütununda yazan değerleri birleştirip 50. satırın H sütununa yazarız.
Rakamlarla örnekleyerek konuyu açıkladım. (mesela; 50. satırı 80. yaparsanız, 48. satır da 78. olur) Bunun için bir formüle ihtiyacım var. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Herkese iyi günler diliyorum.
 

Ekli dosyalar

Tayfun1992

Yeni Üye
Katılım
28 Mar 2019
Mesajlar
32
En iyi yanıt
0
Puanları
8
Yaş
27
Konum
Yenibosna
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Bu arada sorumun cevabı olan formülleri aşağıda veriyorum. Bir freelancer arkadaşa yaptırdım yine. İlk mesajımda bir ekran görüntüsünü dosya olarak paylaşmıştım. İşte oradaki satırlara gelecek formülleri aşağıda veriyorum. Aşağıdaki tüm formüller 3. satırdan itibaren yazılacak. Fazla vaktim olmadığı için alelacele paylaştım, biraz dağınık oldu kusura bakmayın:
F sütunu
=İNDİS(A:A;KAÇINCI(D3;B:B;0)-1;1)
G sütunu
=İNDİS(A:A;KAÇINCI(D3;B:B;0);1)
H sütunu
=F2
I sütunu
=G2
J sütunu
=A1
K sütunu
=A3
L sütunu
=eğerhat(birleştir(f1;g1;h1;ı1,j1;k1);"Hata")
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt