• Merhaba Ziyaretçi,
    Bayrama Özel VIP Paket %50 İndirim Fırsatından yararlanın. (bir kere öde, ömür boyu kullan)

  • Sn. Ziyaretçi,
    PEAKUP E-Book & Makale & Videoları yayınlandı.

Yardım for each next for next hk

mermer

Yeni Üye
Katılım
19 May 2020
Mesajlar
1
En iyi yanıt
0
Puanları
1
Yaş
28
Konum
izmir
Ad Soyad
Ahmet Kurt
Merhaba arkadaşalr yeni VBA öğrenmeye başladım. Acemiyim çok kısa bir sorum olacak. Daha tam bitiremedim çünkü takıldım. Şimdi, Elimde ürünlerin markalarına ait onlarca csv dosyası var ARCLK BEKO GURUİNDG VBE... isimlerde Aşağıdaki gibi bir şey yazdım.

Kod Arclk csv doyasını açıyor ";" le ayrılmış csv dosyasında metni sutunlara dönüştürüyor, en baş 2. ve 3. sıraya iki satır ekliyor, eklenen iki satıra satır başlıkları ve değerlerini ekliyor, tablonun tümünü kopyalıyor ve aktif excel sayfasına satırları sutunlara dönüşterecek şekilde ters yapıştırıyor.

Ama gördüğünüz gibi diğer dosya için aynı işlemi yapmak için Arclk yazan her değerin YENİ DOSYA ADIYLA DEĞİŞTİRİLMESİ gerekiyor.
Ayrıca son kopyalama işlemi hep aynı sayfaya yapılıyor

Şimdi yapmak istediğim For each next ya da for next döngüsüyle elimdeki .csv dosyalarının ismin yazdığı listeyi bu koda tanıtmak ve döngü her takraladığında Arclk değerinin vestl , vestl değerinin gurinding yani mevcut değrlerin(ARCLK) listedeki diğer değerlere(vestl) dönüşerek kodun tekrar etmesi ve mevcut excel çalışma kitabında yeni sayfa açarak sorgulama yaptığı değer (arclk, VSTL VS ) ismiyle yeni sayfada kaydetmesi.... Yeni sayfa ismiyle yazdırma olayını araştırıyorum onu kotarabilirim sanki
:)
ama bu kodları bir .csv dosyası isim listesine bağlı döngüye sokup her işlemde ÖRNEĞİN kodlarda nerde ARCLK yazıyorsa ORAYI BİR LİSTEYE BAĞLI DEĞİŞKENE ATAYIP onu VESTL olrak değişerek sorgulamanın listedeki dosya isimelri bitine kadar tekrar etmesini halledebileceğimi sanmıyorum yardımcı olur musunuz.


Kod:
Sub er()

Dim sh As Worksheet

Set sh = ThisWorkbook.Sheets("Toplu")

Application.Workbooks.Open ("C:\Users\xxxxx\Desktop\me\ARCLK.csv")

Sheets("ARCLK").Range("A1").CurrentRegion.TextToColumns Destination:=Range("A1"), DataType:=xlDelimited, Semicolon:=True

Sheets("ARCLK").Rows("2:2").Insert Shift:=xlDown

Sheets("ARCLK").Rows("3:3").Insert Shift:=xlDown

Sheets("ARCLK").Cells(2, 1) = "ÜRÜN ADI"

Sheets("ARCLK").Range("B2:AW2") = "ARCLK"

Sheets("ARCLK").Range("A1").CurrentRegion.Copy

Sheets.Add After:=Activesheets.Range("A1").PasteSpecial xlPasteValues, Transpose:=True

Workbooks("ARCLK.csv").Save

Workbooks("ARCLK.csv").Close

End Sub
 

Ekli dosyalar

Üst Alt