• Merhaba Ziyaretçi,
  Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

  Abone Olun
 • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

  Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
  Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
  Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

  👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Makale Hızlı Arama - Speedy LookUp

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
1,508
En iyi yanıt
13
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Vers.
Office 365 TR+EN
Office 365'e 2018 Ekim ayında gelen tek yenilik Ribbon (Şerit) Menü ile sınırlı değil.

HIZLI ARAMA (Speedy Lookup)

hizli-arama.png

Excel'de sıklıkla kullanılan Arama ve Başvuru formüllerinden VLOOKUP (DÜŞEYARA), HLOOKUP (YATAYARA) ve MATCH (KAÇINCI) gibi formüllerde de Süper Şarj olarak nitelendirilen Hızlı Arama özelliği gelmiş bulunmakta.

Sıralanmamış verilerde tam bir eşleşme bulmak için hiç VLOOKUP, HLOOKUP veya MATCH kullandınız mı?
Eğer öyleyse, biraz zaman aldığını fark etmiş olabilirsiniz.
Ancak, Excel'in bu güncellemesinde, bu hesaplamaların fark edilir derecede daha hızlı olduğunu göreceksiniz.
Örneğin, Excel'in önceki bir sürümünde, hesaplamak için 37 saniye süren beş VLOOKUP formülü bulduk.
Ancak bu güncellemede, aynı hesaplama sadece 12 saniye sürdü. Hesaplama süresinde yaklaşık % 67 azalma var!
Bu iyi haber değil mi? :)

Speedy-LOOKUP-final_small.gif
Ekstra bazı hız kazandıran yenilikleri de şöyle sıralayabiliriz..

 • Bir sütunun tamamını bir sayfaya kopyalamak ve panoyu seçmek artık daha hızlı, çünkü büyük bellek ayırmalarımızı daha verimli bir veri yapısıyla optimize ettik.
 • Koşullu biçimlendirmeyle yapıştırılmış hücrelerin geri alınması yavaştı, çünkü bir yapıştırma işlemi, koşullu biçimlendirme ve kendi değiştirilmiş önceliği ile her bir hücre için bir geri alma kaydı oluşturmada etkisizdi. Artık hepsini daha etkin bir şekilde tek bir kayıt haline getiriyor.
 • Birleştirilmiş hücrelerle kopyalanan bir aralık ile yeni bir satır ekleyerek geri almak artık daha hızlı, çünkü bir geri alma işlemi sırasında birleştirilmiş hücrelerin elden geçirilmesini optimize ettik.
 • Birleştirilmiş hücrelerle bir veya daha fazla satırın silinmesi artık daha performanslıdır çünkü silme işleminin ortasında görünür ızgarayı oluşturmak için gereksiz çağrıları atlıyoruz.
 • Koşullu biçimlendirmeye sahip çok sayıda hücreye sahip bir sütun için filtre açılır menüsünü görüntülemek artık daha hızlıdır çünkü daha verimli bilgi işlem vurgulaması, benzersiz ve yinelenen değerler olması için filtre düşürme algoritmasını optimize ettik.
 • Bir işlemin en iyi duruma gelmemesinden sonra görünen sayfada ilerlemek, görünür kâğıda tüm satırları yukarıdan aşağıya ( filtrelenmiş satırlar da dahil olmak üzere ) yeniden işlediğimizden ( veya en azından değerlendirdiğimizden ) . Bu, satır sayısına ve animasyonla ilgili oluşturma için hesaplama yeteneğimize bağlı olarak pahalı olabilir. Optimizasyonumuz, ilk performans geliştirmeler dalgasında başladı
 • Çok sayıda satır filtre edildiğinde / gizlendiğinde, kaydırma, hücre düzenleme, hücre seçimi, filtreleme işlemleri çok daha hızlıdır, çünkü bizim görselimiz, görünür aralıktaki son satırı hesaplayana kadar pahalı render çağrılarını akıllıca ertelemek için daha iyi optimize edilmiştir.
 • Büyük bir tabloya veya veriye sahip hücrelere bitişik bir hücreyi düzenledikten sonra bir sonraki hücreye yavaş geçiş , çünkü büyük bir tabloya veya veri içeren hücrelere bitişik bir hücreyi düzenledikten sonra, bu sütundaki tüm hücrelerin bir önizlemesini oluşturabiliriz. Varsayılan olarak açık olan Flash Doldur. Bitişik tablonun veya hücre aralığının büyüklüğüne ve hücrelerin koşullu formatlama gibi ek meta veriler içerip içermediğine bağlı olarak, bu zaman alıcı ve pahalı bir işlem olabilir. Şimdi, Flash doldurma önizlemesinin kapsamını Excel yanıtını artıran görünür alana sınırlandırıyoruz.
 • Ne zaman herhangi bir çalışma kitabını açarak biz her şerit bileşeni şekilde oluşturuluyor sağlamak için mevcut tüm şerit içeriği arandı. Artık aranan şerit maddesinin bulunmadığı durumlar gibi daha yaygın olarak akıllıca arama yaparak daha hızlı açık hale getirdik. Ayrıca, açıkken artık MRU bağlantılarını eş zamanlı olarak güncellemeyi ve açık olduktan sonra bunları senkronize olmayan şekilde güncelleyeceğiz. Son olarak, Japonca gibi yerel yerlerde çok sayıda sarılı metin içeren çalışma kitaplarını açarken, kılavuzun görünür ızgara alanına işlenmesini sağlıyoruz.
 • Bir 3. şahıs anti-virüs yazılımı kullanırken yerel bir çalışma kitabının açılması daha hızlıdır çünkü bir taramanın gereksiz olduğu belirlendiğinde tarama için kaydedilen 3. taraf anti-virüs satıcısını aramaktan kaçınmamız daha akıllıdır .
 • Biz basit CSV metin dosyaları açmayı daha etkin bellek tahsisi kullanılarak çok daha hızlı hâle getirdik.
 • ScreenUpdating özelliği false olarak ayarlandığında bile yanıp sönen scrollbar'lar ve daha yavaş çalışan VBA kodu ( Excel 2010'dan ) . Bunu, ScreenUpdating özelliği false olarak ayarlandığında kaydırma çubuklarının artık güncellenmeyeceğini sağlayarak ele aldık ( tıpkı Excel 2010'da olduğu gibi ). Bu, CPU döngülerini kaydırma çubuklarının gereksiz şekilde oluşturulmasından ve kullanıcı VBA kodunun çalıştırılmasından uzaklaşarak kod yürütme hızını artırır.
 • VBA kullanarak bir hücreyi, bir hücre aralığını veya bir sayfayı program aracılığıyla seçme daha hızlıdır çünkü bir hücreyi, bir hücre aralığını veya bir sayfayı seçmek gibi işlemleri gerçekleştiren VBA makro kodunu çalıştırırken bir belgenin yükleme durumunu güncellemeye yönelik gereksiz çağrılardan kaçınıyoruz.
 • Büyük veri kümeleri için Frekans fonksiyonunun yürütülmesi daha hızlıdır çünkü büyük veri kümeleri için Frekans fonksiyonu için temel sıralama algoritmasını optimize ettik.

Görünen o ki; artık Excel'de işlerimizi daha hızlı yapabilir hâle geleceğiz..
2010 versiyonundaki hız ve daha fazlası artık 2016 ve sonrasında da olacak demek.
Üstelik yeni simgelerle daha hoş göründüğünü söyleyebilirim.
 
Üst Alt