• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım HTML Makro Problemi!

blizzard

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Mete YILMAZ
Office Vers.
Microsoft® Excel® LTSC MSO (Sürüm 2307 Derleme 16.0.16626.20086) 64 bit
Merhaba. Henüz 2 haftaya yakındır ilgimi çeken bir konu oldu VBA kodlama. Bu kodlamayı kullanarak kendimi geliştirme amaçlı Finans işlemlerinde kullanacağım bir Excel yapmaya çalışıyorum fakat bazı sorunlar ile karşılaştım. 3 Modül olarak ayırdım işlemleri, 1. modülü bir şekilde tamamladım ve istediğim her işlemi yapıyor. 2. Modüle geldikten sonra bazı hatalar alıyorum. Ne denediysem olmadı. 3. modülü zaten daha önceden gerçekleştirmiştim. Hatta ilk onu yaptım sonra aklımda ki fikirler geliştikçe 1 ve 2 modüllerini eklemeye karar verdim. Hepsi bir birinin devamı niteliğinde peş peşe çağrılacak şekilde ayarlamaya çalışıyorum.

Modül 1: Bir sayfanın URL kısmını EDGE tarayıcısında açıyor.
Modül 2: Açılan sayfada Edge de ki indirme alanının Mouse Kodları çalıştırılarak edgenin otomatik olarak gösterdiğim klasörüne kayıt olarak ismini "inceleme.xlsx" olarak değiştiemesi.
Modül 3: İndirilen ve ismi değişen "inceleme.xlsx" dosyasını açıp yine aynı klasörde olan ANALIZ.xlsb dosyasının içerisine önce belirlediğim çalışma kitaplarını kitap olarak kopyalayıp daha sonra belirlediğim başka kitabın belli hücrelerine her birini sırayla yapıştırması.

Sorunum Modül 2 de sadece. Yapmak istediğim asıl işlemleri sıralıyorum; 1- Modul1 in açtığı sayfada ki sitede "Excel'e Aktar" seçeneğini bir şekilde çalıştırmak. Mümkünse HTML ile, Değilse Mouse click ile. 2- İndirme işlemi bittiğinde "HISSE" klasörünün içerisine inen dosyanın ismini "inceleme.xlsx" olarak değiştirsin. 3- Bu işlemler bittiğinde "Call Kopyala" komutunu çağırsın. HTML kodları hakkında bilgim olmadığından dolayı Mouse Click ile işlemi çözmeye çalışıyorum. Fakat bunda da başarılı olamıyorum. Fintables sitesinde ki Bilanço kısmının sağ üstte bulunan Excel'e Aktar kısmını indirmek istiyorum. Mouse click işleminden kurtulma imkanım var mı? Birde belirtmeliyim ki bu işlemin sonunda Modül 3 için kesinlikle "Call Kopyalama" işlemi eklenmelidir. Yapabildiğim kadarıyla Modul 2 kodlarını da paylaşıyorum. Umarım bir çözüm ürete bilirim.

Sub Indir()
SetCursorPos 2431, 162
Application.Wait Now + TimeValue("00:00:02")

SendKeys "{ENTER}"

Application.Wait Now + TimeValue("00:00:03")

' Dosya adını değiştir
Dim kayitYolu As String
Dim dosyaAdi As String
kayitYolu = "C:\Users\BLIZZARD\Desktop\HISSE\"
dosyaAdi = "inceleme.xlsx" ' Dosya adı

If Dir(kayitYolu & dosyaAdi) <> "" Then
Kill kayitYolu & dosyaAdi
End If

DosyaAdiDegistir kayitYolu, ".xlsx", dosyaAdi

End Sub

Sub DosyaAdiDegistir(kayitYolu As String, uzanti As String, yeniDosyaAdi As String)
Dim dosya As String
dosya = Dir(kayitYolu & "*" & uzanti)

Do While dosya <> ""
Name kayitYolu & dosya As kayitYolu & yeniDosyaAdi
dosya = Dir
Loop
Call Kopyala
End Sub

Ekli dosyalar

• ANALIZ.xlsb
    611 KB · Görüntüleme: 2
Üst Alt