• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Hücre Rengi ve Değerine Göre Farklı Hücreye Değer Atama

ebmbal

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ahmet Ahmedov
Merhaba,

Vardiyalı düzende çalışılan bir iş yerinde vardiyada çalışanların ne kadar mesai yaptığını farklı bir sekmede görmek istiyorum. Bir yere kadar getirdim ancak HT (Hafta Tatili) gününde kişi çalışması gerekiyorsa çalışma türüne göre (mesaili (11saa) veya normal çalışma(7.5 saat)) mesai sekmesine 7,5 saat veya 11 saat eklenmesini istiyorum. Dolgu rengi kırmızı kalacak şekilde hücre içini "A" (akşam), "G" (gece), "S" (sabah), şeklinde değiştirdiğimde mesai sekmesindeki ilgili hücreye ilave 7.5 eklemeli.

Örnek dosya ektedir.
Örnek dosya üzerinden gidecek olursak, Vardiya Listesi sekmesindeki D5 hücresinde ilgili kişinin Hafta Tatili olduğu görüyoruz. Hücre içine "S" yazdığımda kişiyi hafta tatilinde 8/16 vardiyasına getirmiş ve 7.5 saat çalıştırmış oluyoruz. Hafta tatilinde çalıştığı için 7.5 saat MESAİ TAKİP sekmesindeki D5 hücresine yazmalı... "S" yerine "SM" yazarsam 11 saat yazmalı..

Anlatabilmişimdir umarım :( Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• TÜM VARDİYALAR - KASIM_deneme.xlsx
    195.4 KB · Görüntüleme: 9

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Doğru anladığımı zannetmiyorum ama yinede eki deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• ebmbal-TÜM VARDİYALAR - KASIM_deneme.rar
    29 KB · Görüntüleme: 21

ebmbal

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Ahmet Ahmedov
Merhaba;
Doğru anladığımı zannetmiyorum ama yinede eki deneyin.
İyi çalışmalar.
Emeğinize sağlık ancak beklentim bu değil. Çalışma Saati sayfası ile Mesai Saatleri sayfası aynı değil. Şöyleki aylık vardiya listesinde "A" "S" "G" "HT" "SM" "GM" "Tİ" "Yİ" "R" değerleri giriyoruz.

"A" değeri kişinin 16:00 - 24:00 vardiyasında toplam 8 saat (yarım saat yemek paydosu ile 7.5) çalışacağını belirtiyor. S değeri 08:00 - 16:00 G değeri ise 24:00 - 08:00 çalışılacağını. 3 vardiya düzeninde çalışma.

İş kanununa göre çalışanı 6 gün aralıksız çalıştırdıktan sonra 1 gün hafta tatili vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla HT değerleri de kişilerin hafta tatillerini gösteriyor. Çalışan o gün izinli oluyor ancak toplam çalışma saatine eksi olarak yansıtılmıyor.

Yoğun iş dönemlerinde personeli hafta tatilinde de çalıştırmamız gereken durumlar olabiliyor. Bu durumda kişi hafta tatilinde çalışmaya devam edecekse maaş bordrosuna işlenmek üzere +7.5 saat mesai ücreti yansıtılması gerekiyor. SM ve GM değerleri mesaili çalışmaları göstermektedir. 08:00 - 20:00 (yine iş kanununa göre bir çalışan günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz der. 12 saatlik çalışmaların 1 saati yemek paydosudur) Sabah Mesaisi (SM), 20:00 - 08:00 Gece Mesaisi (GM) olarak tanımlıyoruz. Bu tanımlar istenildiği gibi ayarlanabilir.

Talep ettiğim kişi Hafta Tatili olduğu gün gelirse ilgili sütuna hangi vardiyaya geleceğini belirten değer (S,A,G, SM , GM) girilecek ve hücre rengi değiştirilmeyecek.

Dolgu rengi kırmızı olan ve içinde "S","A",G" yazan hücrelerin "MESAİ TAKİP" sayfasındaki karşılığına +7.5 yazması;
Dolgu rengi kırmızı olan ve içinde "SM","GM" yazan hücrelerin "MESAİ TAKİP" sayfasındaki karşılığına +11 yazması;

böylelikle ay içinde kim ne kadar mesaiye kalmış, ne kadar fazla çalışma yapmış takip edebiliyor olacağız.

MESAİ Takip sayfasında dolgu rengi kırmızı olmayan hücrelerin karşılıklarını formülle belirtebildim ancak renge göre formül tanımlayamadım.

Üst Alt