• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım İki Farklı Hücrede Takvim Tarih Seçme Makrosu

orienbaris

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
orienbaris
Arkadaşlar merhaba. Bir makro oluşturup O13 ve O15 hücrelerine tıklandığında tarih seçmeye yarayan bir makro oluşturdum. Kodlarını da paylaşacağım. Ancak bir sorunum var. Şöyle ki ; internette olan örnekler aracılığı ile oluşturduğum kodlarla ya sadece O13 veya O15 hücresine açılan takvim atayabiliyorum yada O13,"O14",O15 hücrelerine ("O13:O15") şeklinde aralık olarak atama yapabiliyorum. Benim istediğim ise O14 hücresinin başka bir işleve yönelik kullanılması. Yani O14 hücresinde takvim seçim aracı olmayacak sadece O13 ve O15 hücrelerinde takvim aracı olacak. Kullandığım çalışma dosyasının aktif sheet'ine ait kod kısmına şu kodu yazınca sadece bir tanesi çalışıyor.
"
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, Range("O13")) Is Nothing Then Exit Sub
takvim.Show
End Sub
"
Ben kodda aralık belirtebiliyorum. Çalışıyor fakat O13:O15 şeklinde yazınca O14 hücreside aynı işlevi çağırıyor.
Else If Komutlarını kullanınca komut ya hiç çalışmıyor yada hatalı oluyor. Yardımcı olursanız memnun olurum.

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
Range("O13" , "O15")
şeklinde dener misiniz.

orienbaris

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
orienbaris
Bu kodu yazdim. Fakat simdi hem O13 hemde O15 hucrelerinde cikmiyor takvim. Sanirim dosyayi dogrudan eklemek daha mantikli olacak.

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
If Intersect(Target, Range("O13")) Is Nothing Then Exit Sub
kodunu
If Intersect(Target, Range("O13")) or Intersect(Target, Range("O15")) Is Nothing Then Exit Sub
olarak dener misiniz?

orienbaris

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
orienbaris
Formda iki tane tarih kısmı var. Hücre noları O13 ve O15. Bu ikisi dışında takvim aracının çıkmaması gerekiyor.
*Fakat O13:O15 şeklinde yazınca O14 hücresi de takvimi çağırıyor.
**(O13,O15) yazınca hiçbir hücre çalışmıyor.
***If Intersect(Target, Range("O13")) or Intersect(Target, Range("O15")) Is Nothing Then Exit Sub şeklinde yazınca yine hiçbir hücre işlemi çağırmıyor
****if
elseIf
End if
şeklinde yazınca hata veriyor. Else without if şeklinde.

Ekli dosyalar

• Yeni Microsoft Office Excel Çalışma Sayfası.xlsm
    36.5 KB · Görüntüleme: 5

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
ben sadece ayrı hücreleri nasıl seçebileceğinizi gösterdim ama bundan sonrası ustalara kaldı. Kusura bakmayın. Çözüme yardımcı olamadım.

orienbaris

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
orienbaris
Estağfirullah. Bilakis teşekkür ederim. Bilginin bir ölçütü olup da onun üzerinden bir arz talep durumu yok nihayetinde. Herkesin bilgi düzeyi farklı. Sonuçta yazmış olduğunuz kodlama bana birşeyler kattı. Amaç da tam bu zaten. Zamanınızı ayırdığınız için tekrardan teşekkür ederim.

azraep

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Azra
Office Vers.
Office 2019 TR
rica ederim elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştım.

Üst Alt