• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Sudoku Solver Benzeri Bir Koda İhtiyacım Var

Tayfun1992

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Tayfun Erkut
Office Vers.
2013 TR
Arkadaşlar merhaba. Projeyi gösteren formüllü bir excel dosyası paylaşıyorum, göz atalım: A' da her bir satırı tanımlayan kodlar var. B' de kronolojik tarihler, C' de ise aynı zamanda B' de de yer alan geçmiş tarihler var. D' de fiyat, E' de ise bir sonraki tarihe göre fiyat değişimi var. F' de ise bir sonraki tarihe doğru fiyat artışı veya düşüşü olduğu belirtilmiş. G-M arasında ise F' den çekilmiş geçmiş tarihlere ilişkin değerler var. F' deki değer, aynı zamanda G-M arasında alt satırlarda bir çok kez yer almakta. G-M' deki verilerin nereden çekildiğini hücreye tıklayarak formülden görebilirsiniz. Q' da ise a ve d lerin dağılımına göre tek veya çift olduğu belirtilmiş, onu da hücreye tıklayarak görebilirsiniz.

Aynı koda sahip (sütun A' daki kodlar) tüm satırlar aynı türden olmalı. Yani hepsi ya "tek" ya da "çift" olmalı. F-M arasındaki "a ve "d" değerlerini değiştirerek tüm aynı koda sahip olanların aynı türden olmasını sağlamamız gerek. Tüm değerler F' ten çekildi demiştik. F' teki bir değer 5-10 yerde birden yer alabilmekte. Dolayısıyla bir değeri değiştirmek, belki de 10 adet satırdaki tek-çift durumunu değiştirecektir. Bu durumu da göz önünde bulundurarak bazı değerleri değiştirerek tüm satırlarda aynı koda sahip satırların aynı türden olmasını sağlamalıyız. Hangi kodların "tek" hangilerinin "çift" olacağını algoritma gelişigüzel belirlesin. F' teki değerleri değiştirirsek toplam değerlerin en fazla % 12' sini değiştirmeli ve değiştireceği değerlerin büyük kısmı E' ye göre en düşük değere sahip olanlardan seçmeli. % 2.5' tan fazla E değeri olanları kesinlikle değiştirmemeli. Tüm satırların en az % 95' i aynı koda sahip satırların aynı türden (çift veya tek) olacak şekilde değiştirmeli, % 5' lik ise değiştirilemeyen ve sistemin bütünün bozan yerleri kapsadığı için % 5' lik bir hata payıyla işlem tamamlanmalı.

Görüldüğü üzere bir çeşit sudoku çözer gibi çalışacak bir koda, formüle ihtiyacım var. Bunu yapabilecek birini arıyorum, gerekirse ücretini vermeye de hazırım.

Ekli dosyalar

• YENİ FORMÜLLÜ DOSYA.xlsx
    254.5 KB · Görüntüleme: 2
Üst Alt