• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Çözüldü Veri Doğrulama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aakbas

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Adem A.
Office Vers.
Office 2016 TR
Merhaba,

Ortak iş yaptığımız firmaların detay bilgilerinin bulunduğu yaklaşık 50 adet excel dosyam var. Her bir excel dosyasının adı ilgili firmanın kısa kodu. Örneğin A firmasının dosya adı AFRM.xlsx, B firması ise BFRM.xlsx gibi... Tamamı aynı klasör içinde ve içerik olarak aynı şablona sahip. Özet bilgileri görmek istediğim zaman her bir dosyayı açıp kapatmak yerine tek bir dosyadan ilgili firmanın kısa kodunu seçip verilere erişmek istiyorum (Verilerine erişmek istediğim dosya kapalı olsa bile). Bunun için bir üst klasörde yer alan Ozet.xlsx dosyasını kullanmayı planlıyorum. Bu dosyanın (Ozet.xlsm) A1 hücresine, alt klasördeki dosya isimlerini uzantıları olmadan, sadece kısa kodları yer alacak şekilde, "açılır kutu" içerisinde nasıl alabilirim? Bazı örnekler buldum ancak bu örneklerin çoğu aynı çalışma kitabı içerisindeki verileri kaynak olarak almış, bazıları "user form" şeklinde yapılmış, bazıları ise verileri belirli hücre aralıklarına listelemiş. Makro bilgim olmadığından ve kendi ihtiyacıma göre uyarlayamadığımdan yardıma ihtiyacım var.

Ekte görsel olarak bir dosya mevcut. Umarım anlatabilmişimdir. Teşekkürler...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    146.4 KB · Görüntüleme: 9

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Ekteki gibi mi?
Deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• aakbas-klasördeki dosyaları listele-köprü kur.zip
    6.9 KB · Görüntüleme: 5

aakbas

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Adem A.
Office Vers.
Office 2016 TR
Cevap için teşekkürler ancak yapmaya çalıştığım şey tam olarak bu değil. Sanırım ifade edemedim. Ekte bir ekran görüntüsü daha var, umarım daha net ifade edebilirim. Kısaca tekrar etmek istiyorum. Ozet.xlsm dosyasının Sayfa1 - A1 hücresine, bir alt klasördeki *.xlsx dosyalarının listesini almak istiyorum. Veri doğrulama ile hücreye açılır kutu ekledikten sonra kaynak kısmında aralık belirtmek yerine bu listeyi seçmek istiyorum. Böyle bir şey yapılabilir mi? Yada nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Makro ile mi yapmam gerek, dinamik alan tanımlaması yaparak kaynak bölümüne bu alan adını mı yazmalıyım açıkçası bilmiyorum. Tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    90.1 KB · Görüntüleme: 7

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Merhaba;
Tam anladığımı söyleyemem ama eki tekrar deneyin.
Not: Alt klasör adını kod içerisinde belirtin.
Ayrıca Bu tür sorularınızda ekran görüntüsü vs.. yerine excel dosyanızın örneğini ekleyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• aakbas-klasördeki dosyaları listele.zip
    8.1 KB · Görüntüleme: 3

aakbas

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Adem A.
Office Vers.
Office 2016 TR
Bu tür sorularınızda ekran görüntüsü vs.. yerine excel dosyanızın örneğini ekleyin.
Uyarı için teşekkürler. Excel dosyalarına ait örnekleri ekte görebilirsiniz. Birkaç gündür araştırıyorum ancak çözüm bulabilmiş değilim. İlginiz için tekrar teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Rapor.7z
    18.2 KB · Görüntüleme: 8

muygun

Uzman
En iyi yanıt
29
Ad Soyad
Mustafa UYGUN
Office Vers.
Office 2003
Ne yazıkki yardımcı olamam. (dosyalarınız Ofis 2007 dosyası. ben Ofis 2003 ile çalışıyorum.)

2007 ve üzeri çalışan bir arkadaş sorunuza bakacaktır.
İyi çalışmalar.

muratboz4206

Yeni Üye
En iyi yanıt
2
Ad Soyad
Murat Bozlağan
Office Vers.
Office 365 TR
Deneyiniz.
Bir kez DosyaIsimleriniAl makrosunu çalıştırınız ve firmaların olduğu klasörü gösteriniz.
Daha sonra A1 hücresinde değişiklik oldukça veriler ilgili sayfalara kopyalanacak.

Ekli dosyalar

• Rapor.xlsm
    25.5 KB · Görüntüleme: 9

aakbas

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Adem A.
Office Vers.
Office 2016 TR
Deneyiniz.
Bir kez DosyaIsimleriniAl makrosunu çalıştırınız ve firmaların olduğu klasörü gösteriniz.
Daha sonra A1 hücresinde değişiklik oldukça veriler ilgili sayfalara kopyalanacak.
Ekte göndermiş olduğunuz dosyayı denedim ve sorunsuz çalıştı. Tam ihtiyacım olan şey. İlgi ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Saygılar...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt