• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Makale YATAYARA (HLOOKUP) Formülü

gicimi

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Hüseyin Yılmaz
Office Vers.
Office 2016 Pro
Merhabalar,
Excel’de en çok kullanılan düşeyara formülünün yatay arama yapan şeklidir.Aradığımız değer için tablonun en üst satırın da yada seçtiğimiz satırların en üst satırını arar ve bulduğu satırın altındaki hücreleri bize cevap olarak verir. Düşeyara formülü yukarıdan aşağı doğru arama yaparken , yatayara formülü soldan sağ doğru arama yapmaktadır

Formülümüzün kullanımı aşağıdaki gibi olacaktır;
=YATAYARA(aranacak_değer; arama_yapılacak_tablo; bulunduğu_zaman_getirilecek_satır_numarası; eşleştirme_tipi)

=HLOOKUP(lookup_value,table_array,row_index_num,range_lookup)

1. Aranacak_değer : Tablonun ilk satırında bulunacak değerdir. aranacak_değer bir hücre ya da metin dizesi olabilir
  2. Arama_yapılacak_tablo: Verinin aranacağı bilgi tablosudur.
  3. Bulunduğu_zaman_getirilecek_satır_numarası: Aranılan değer bulunduğu zaman formülün sonucu olarak yazdırılacak satır belirtilir.Eğer bu kısma 1 yazılırsa aradığımız değeri bize sonuç olarak gösterir,Eğer 2 yazılırsa, arama_yapılacak_tablo ‘nun ikinci satır değerini verir. 1’den küçük bir sayı yazılır ise YATAYARA işlevi #DEĞER! hatası verir; Eğer tablonun kapsadığı alandan büyük bir sayı girilirse YATAYARA işlevi #BAŞV! hatası verir.
  4. eşleştirme_tipi :“DOĞRU” seçeneği seçildiği zaman aradığımız değere yaklaşık uyan bir sonuç getirilir.Eğer “YANLIŞ” seçeneği seçilirse aradığımız değere tam uyan bir sonuç getirilir.Her zaman “YANLIŞ” seçeneğini seçmenizi tavsiye ederim.
Yatayara formülü büyük-küçük harfe duyarlı değildir

1.JPG

Üst Alt