• Merhaba Ziyaretçi,
    Microsoft 365 Uygulamaları ile ilgili yeni haberler, dikkat çekici konular, ilgi ile takip edeceğiniz yazılar için.

Abone Olun
  • ESTE - Microsoft Office Eğitimleri

Yeni yıl Microsoft Office Eğitim planlarınız için bütçenizi oluşturmadan önce ESTE eğitim kalitesi ile tanışın. 🙌
    Kullanıcıların ihtiyacı olan yazılı materyal, dosya ve video kaynağı desteğimiz ile tüm ofis çalışanlarının iş süreçlerini rahatlatacak eğitimler planlayın. 🎯
    Microsoft Office eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

👉 Microsoft Office Eğitim Talebi

Yardım Cumartesi Gününü Çalışıyor Göstermek

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
Arkadaşlar merhaba,
İnternette mıcrosoftun kendi oluşturduğu bir excele rastladım ve bunu fabrikada kullanabilirim diye düşünüyorum lakin biz cumartesi de yarım gün çalışıyoruz ve exceldeki otomatik takvimde cumartesi günlerini tatil değilde çalışılan gün olarak nasıl gösterebilirim düzeltebilir misiniz acaba?

Ekli dosyalar

• Çalışan izin takip.xlsx
    39.3 KB · Görüntüleme: 16

l3oomerangg

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Fatih Yanartaş
Eklediğiniz dosyada eğer "Takvim Görünümü" sayfasında ki, takvimde Cumartesi günlerini renk olarak çalışılan gün olarak görmek istiyorsanız;

Takvimden herhangi bir alanı seçin.
"Giriş" sekmesinden -> Koşullu Biçimlendirme altından -> "Kuralları Yönet" e tıklayın.
Açılan kural listesinden en alttan ikinci kuralı silin.

Bu şekilde, Cumartesi günlerinin de rengini çalışma günü olarak göreceksiniz, eğer resmi tatile denk gelmiyorlarsa.

Fakat altta yer alan Çalışma Gün Sayısı kısmında bir değişiklik olmaz, zira orada ki değer aslında doğru değil. Zira şirketin tatil günleri belirtilmiş olmasında rağmen, hepsini çalışma gün sayısının içine koyuyor. Sadece Cumartesi ve Pazar günlerini çıkartarak size çalışma günlerini hesaplıyor ki, bu da size gerçek çalışma gün sayısını maalesef ki vermiyor.

Umarım benim verdiğim bilgiler yardımcı olmuştur. Eğer daha farklı birşey istiyorsanız lütfen detaylıca belirtiniz. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır. Hayırlı günler.

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
Eklediğiniz dosyada eğer "Takvim Görünümü" sayfasında ki, takvimde Cumartesi günlerini renk olarak çalışılan gün olarak görmek istiyorsanız;

Takvimden herhangi bir alanı seçin.
"Giriş" sekmesinden -> Koşullu Biçimlendirme altından -> "Kuralları Yönet" e tıklayın.
Açılan kural listesinden en alttan ikinci kuralı silin.

Bu şekilde, Cumartesi günlerinin de rengini çalışma günü olarak göreceksiniz, eğer resmi tatile denk gelmiyorlarsa.

Fakat altta yer alan Çalışma Gün Sayısı kısmında bir değişiklik olmaz, zira orada ki değer aslında doğru değil. Zira şirketin tatil günleri belirtilmiş olmasında rağmen, hepsini çalışma gün sayısının içine koyuyor. Sadece Cumartesi ve Pazar günlerini çıkartarak size çalışma günlerini hesaplıyor ki, bu da size gerçek çalışma gün sayısını maalesef ki vermiyor.

Umarım benim verdiğim bilgiler yardımcı olmuştur. Eğer daha farklı birşey istiyorsanız lütfen detaylıca belirtiniz. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaklardır. Hayırlı günler.
Evet dediğiniz işe yaradı ama tamda bahsettiğiniz gibi gerçek çalışma gün sayısını doğru alamıyorum ben cumartesiyide içine alarak hesaplasın istiyorum bilen var mıdır acaba?

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
En iyi yanıt
13
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Vers.
Office 365 TR+EN
Merhaba,
H20 hücresindeki (Çalışma Günleri) formülü bu şekilde güncelleyin. Şirket tatilleri sayfasındaki Tatil günleri ve Yalnızca Pazar günlerini tatil olarak kabul eder.
PHP:
=TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(TARİH(Takvim_Yılı;1;1);SERİTARİH(TARİH(Takvim_Yılı;1;1);12)-1;11;'Şirket Tatilleri'!$B$4:$B$19)

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
Evet Do
Merhaba,
H20 hücresindeki (Çalışma Günleri) formülü bu şekilde güncelleyin. Şirket tatilleri sayfasındaki Tatil günleri ve Yalnızca Pazar günlerini tatil olarak kabul eder.
PHP:
=TAMİŞGÜNÜ.ULUSL(TARİH(Takvim_Yılı;1;1);SERİTARİH(TARİH(Takvim_Yılı;1;1);12)-1;11;'Şirket Tatilleri'!$B$4:$B$19)
Evet işe yaradı yaptım ama mesela cumartesi izin varsa onu izinli günler sekmesinde artış olarak göstermedi onda nasıl bir değişiklik yapmamız gerekiyor?

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
En iyi yanıt
13
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Vers.
Office 365 TR+EN
İşte bu formülleri tek tek düzenlemek gerekir. Bu sorunuza yanıt versem dahi, sonrasında Hastalık için sayıyı doğru getirmiyor, tatil ve ölüm izni için sayılar yanlış diyeceksiniz. O yüzden tek tek çözüm aramak yerine, her şeyi bir kontrol edin ve listesini yapın onun üzerinden gidilsin.

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
İşte bu formülleri tek tek düzenlemek gerekir. Bu sorunuza yanıt versem dahi, sonrasında Hastalık için sayıyı doğru getirmiyor, tatil ve ölüm izni için sayılar yanlış diyeceksiniz. O yüzden tek tek çözüm aramak yerine, her şeyi bir kontrol edin ve listesini yapın onun üzerinden gidilsin.
Doğru diyorsunuz incelemeyi tam yapmam gerekir yapar yapmaz döneceğim :)

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
Sayın admin bey, dediğiniz gibi incelememi yaptım ve atmış olduğum excelde şu sorunlar ile karşılaştım;
1-) Kişiye hangi izni verirsek verelim cumartesi pazara denk geldiği zaman izinli göstermiyor ve çalışılan gün sayısından düşmüyor
2-) İzin alınan gün hafta içine dahi denk gelse çalışılan gün sayısından düşmüyor buda bizim sene içinde ne kadar gün çalıştığına dair sağlıklı bilgi edinmemizi engelliyor
Yardımcı olabilir misiniz?

akinsen

Yeni Üye
En iyi yanıt
0
Ad Soyad
Akın ŞEN
Sa
Müsait olduğunuzda yardımcı olabilir misiniz?

Üst Alt