Makale Option Explicit

Bu Makale Yararlı Oldu mu?

  • Evet

  • Hayır


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Murat OSMA

Yönetici
Site Yöneticisi
Katılım
25 May 2018
Mesajlar
1,305
En iyi yanıt
10
Puanları
113
Konum
İstanbul
Web sitesi
excelarsivi.com
Ad Soyad
Murat OSMA
Office Versiyon
Office 365 TR+EN
Option Explicit ifadesi, yazıldığı Kitap, Sayfa, Module, UserForm vs. gibi projenin herhangi bir prosedüründe değişkenleri bildirme/tanımlama zorunluluğu getirir. Bildirilmemiş bir değişkenle karşılaşıldığında, derleme hatası ( Compile Error: Variable not defined ) oluşturmak için Option Explicit seçeneğini kullanın. Eğer böyle bir uyarı almak isterseniz şöyle bir pencere ile karşılaşırsınız.

compile.png

Bu uyarı; tanımlanmamış değişkenleriniz olduğunu ifade eder.
Değişkenlere tanımlanma zorunluluğu getirmek, projelerinizin performansı bakımından faydalı olacaktır.
Ayrıca değişkenleri tanımlamanız, bazı değişken veri türlerindeki kullanılan nesne ile alâkalı özelikleri kullanmanızda kolaylık sağlar.
Herhangi bir prosedürden önce bir modülün Declarations (Modülün en üst satırı) bölümünde Option Explicit ifadesi yazdığınızda, artık o modülde kullanılan bütün değişkenlerin mutlaka tanımlanması gerekir, aksi hâlde yukarıda belirtilen uyarı penceresi gelecektir.

Diyelim ki, projenizde birçok Module, UserForm, Sayfa Kodları vs. var ve her prosedürün Declarations kısmına da Option Explicit yazmak istemiyorsanız, bunu VBE seçeneklerinden ayarlayabilirsiniz.

Her modülün başına tek tek bu ifadeyi yazmak istemiyorsanız, şu ayarlamayı yapın. VBE içinde Tools ➜ Options düğmesine basın ve aşağıdaki seçeneği işaretleyip Tamam düğmesine basın.

options.png

Böylece projenizdeki her modülün Declarations kısmına Option Explicit ifadesi bu şekilde otomatik olarak yazılır.

explicit.png

Eğer Option Explicit ifadesi belirtilmiş ama bu şekilde Dim ile başlayan değişken bildirim satırı yok ise; aşağıda da göreceğiniz gibi en başta belirttiğimiz uyarıyı alırsınız.

noexplicit.png
 
Üst Alt